Yüksek Lisans İçin Öneriler
Bugün de, yüksek lisans yapmadan önce bilmeniz gerekenleri, kazandıktan sonra pişman olmamanız için kendi deneyimlerim- den ve gözlemlerimden yola çıkarak anlatacağım. Hadi iyisiniz. Bu arada ben tezli yüksek lisans yapıyorum bilgisayar mühen- disliği bölümünde, haberiniz olsun. Hadi başlayalım.  

Şimdi, diyelim ki lisans notlarınız çok güzel. Genel not ortalamanızı gören herkes "Sen akademisyen olursun, bi prof. olman var ha," diyor. Sizin de kafanıza yattı bu fikir. Derslerle aranız çok iyi ve ders çalışıp yüksek notlar almak hoşunuza gidiyor. Evet öyle insanlar var arkadaşlar, kesinlikle o ben değilim(!). Peki bu notlar tek başına yeterli mi? HAYIRRR! Sizi korkutmak istemem ama derslerinizin iyi olması, iyi bir akademisyen olacağınız anlamına gelmiyor. Bölümünüzü sevmek hatta ona aşık olmanız gerekiyor. Çünkü tüm hayatınız onunla geçecek. Bol bol araştırma yapıp, bölümünüzle ilgili güncel gelişmeleri, makaleleri takip ederken bi yandan bunlara hep sorgulayarak yaklaşmanız ve yazacağınız tez için, ortaya bir hipotez fırlatmanız, bir fikrinizin ol-ması gerekiyor. Hatta önceden tezinizin konusunu planlayıp araştırmalara başlasanız iyi ederseniz. Bakın, lisans tezinizi yaza-caksınız, yüksek lisans tezinizden sonra bir de doktorada savunacağız bir tez daha olacak. Durumun ciddiyetinin farkında mısı-nız? :D 

4 sene lisans, 2 sene yüksek lisans ve 2 sene doktora okuyacak muhtemelen doktora okurken çalışmaya başlayacaksınız. Sonra gelsin asistanlık, yardım doçluk, doçent, prof... Ee öldünüz? Bakın bunları bölümüne sevgiyle bağlanmış insanlar için söylemiyo-rum, siz alınmayın. Ben diğerlerine söylüyorum. Hani ders notları iyi olan ve iş  aramaktan kaçıp çözümü akademisyenlikte ara-yanlar var ya. Onlara diyorum ben.

Peki, diğer bir şarta geçiyorum. Yabancı dilinizin akademik düzeyde olması. Yani siz isterseniz YDS ve YÖKDİL'den döktürün 80'leri 90'ları, sonra ben size bi makale getireyim. Eğer yeterli düzeyde değilseniz, o makale büyük ihtimal sizi ağlatacaktır arka-daşlar. O yüzden kendinizi İngilizce'de olabildiğince geliştirmeye, bol bol metin yaz-maya, okumaya ve hatta makale yazabilecek düzeye, yüksek lisansa başlamadan önce gelin derim. Bu da benden bir tavsiye. 

Akademisyenlerle iç içe olmaya ve bol bol sosyalleşmeye hazır ol. Evet, eğer asosyal bir tipsen ve iş hayatından, insanların birbi-riyle sürekli rekabet içinde olmasından kaçıyorsan ve akademisyenliğe doğru kaçıyorsan. Orda dur!!! Yüksek lisans eğitimin bo-yunca, hocalarınla bol bol iletişim halinde olman, tez danışmanınşa fikirlerini paylaşman, gerekiyorsa ona hayır demen, kendi yapmak istediklerin için savaşman gerekecek. Eğer sanıyorsun ki, tez fikri-ni hocam bulur ben bir şey yapmam. Öyle bir şey yok arkadaşlar, tez danışmanınız yalnızca size yol göstermek ve adımlarınızdan emin olmanız için var. Ya da ne bileyim, eğer hocala-rınzla iletişim kurmaktan çekinen, geri-len ve kendinizi ifade etmekte sıkıntı çeken biriyseniz tekrar bu işe girişmeden önce bir düşünün derim. Çünkü hayatınız, öğrencilerinize ders anlatmakla, hocalarıza sunum yapmakla geçecek. Bunlar da ingilizce ola-cak. Sakın yanlış anlamayın, ben bu konularda kendinizi geliştiremezsiniz demiyorum. Sadece sizi uyarmak istiyorum. 

Bundan sonra sayacağım şartlar, herkes için geçerli olmayacak daha öznel fikirlerim olacak. Haberiniz olsun.

Lisans yaptığınız üniversitede yüksek yapın. Bu tamamen kişisel fikrim, 4 sene boyunca okuduğunuz bölümün hocalarına ve üni-versitenin ortamına alıştıktan son-ra birden farklı bir üniversitede kendinizi bulunca, yabancı hocalar, birbirini tanıyan ama sizi tanımayan öğrencilerin olduğu kampüs ortamını görünce, kendinizi çok dışarda hissedebilirsiniz. Bu tamamaen benim fikrim, maceraya atılmayı seviyorsanız, atılın gitsin ama eğer kendi mezun olduğunuz üni.de yüksek yaparsanız, hem hocalar sizi hem siz hocaları tanıyor olursunuz ve iletişiminiz çok daha sağlam ilerler, kendinize olan güveniniz biraz daha yerinde olur. 

Yüksek lisans yaparken tüm vaktinizi alacak işlerde çalışmayın. Bu da benim kişisel fikrim. Yüksek lisansı nasıl olsa hallederim amaaan işe girsem nolur ki demeyin, ben etrafımda örneklerini gördüm hepsi 3.senesini okuyordu. Tabi eğer siz iş hayatına daha çok önem veriyorsanız beni dinlemeyin bile geçin. Açıkcası benim kendi tez danışmanım bile çalışmamı önermiyor. Ben de sebe-bini anlayabiliyorum çünkü geçen sene tez dönemim olmamasına rağmen, bütün sene projelerle, makalelerle ve sunumlarla geç-mişti. Çalışsaydım ne durumda olurdum bilmiyorum.

Önerilerim bu kadardı, umarım yardımcı olmuştur.
En Sevdiğim Film Karakterleri

chiyuki
11 Eylül 2020
Kpss

enesbilircom
28 Ekim 2020