"Tomorrow" Dizi İncelemesi
Herkese merhabalar, yeni bir dizi yorumu ile daha karşınızdayım. Şimdi sizlere bahsedeceğim dizinin adı"Tomorrow" 

Yazdığım tarih itibari ile Kore'de 8. bölümünü yayınlandı fakat bölümler bize geç düştüğünden Netflix’de sadece ilk 6 bölümünü bulabilirsiniz. Ben de ilk 6 bölüm üzerinden bir değerlendirme yazısı yazıp fikrimi beyan etmek istedim.

Tomorrow dizisi genel olarak intihara meyilli kişilerin ölüm melekeleri tarafından hayata yeniden kazandırılmasını anlatıyor. 
Evet, yanlış duymadınız ölüm melekleri!
Dizide Jumadeung adlı bir yerde çalışan ölüm meleklerini izliyoruz. Jumadeung bize göre ahiret diyebileceğimiz bir yer. Fakat ölüm melekleri bu yerden şirket diye bahsetmeyi seçiyorlar.
Ben de şirket diye devam edeceğim. 
Şirket içerisinde ekip ekip ayrılan departmanlar var. Bunlardan bazıları Kurgu Ekibi ,IT ekibi, Uluslarqası Satış Ekibi, Risk Yönetimi Ekibi, Eşlik Ekibi gibi.

İlk 6 bölümde üzerinde durdukları 2 tane ekip var hatta 1 tanesi üzerinden dizi ilerliyor desek yeridir.
Eşlik ekibi ve Risk Yönetimi ekibini çok ön plana çıkardılar dizinin başından beri. Eşlik ekibi adından da anlaşılacağı üzere bu dünyada süresi biten ruhları cennete veya cehenneme kadar eşlik etmekle görevliler. Şu adımı 3 kez söylecek ve beni alacaklar dediğimiz kısımda çalışan ölüm melekleri bu ekibe ait. Ekibin başında Ekip lideri olacak Park Joong Gil(Lee So-Hyuk) var. 
 

Joong-Gil için ilk izlenimim katı bir karakter olduğu, Ryeon ile önceden tanıştıkları, aynı ekipte çalıştıkları Önceki hayatında bayağı bir şeyler yaşamış belli ki. İçimden bir ses-gösterdikleri bazı flashbacklerden de- Ryeon ile bir ilgisi var diyor. İleriki bölümlerde anlayacağız gibi duruyor 1-2 ufak ipucu dışında verdikleri bir şey yok henüz.

Diğer önemli ekip olan Risk Yönetimi Ekibi ise; dizinin ilerlemesini sağlayan ekip. Başlangıçta 2 kişiden oluşan bu ekip Direktörün isteği ile kurulmuş. Cehennemde artan ruh sayısı ile böyle bir ekip kurmayı kararlaştırmışlar. Korede her gün 40 kişi intihar ediyor. İntihar Yaratıcıya karşı gelmek sayıldığı ve cehenneme direk bilet olduğu için cehennemdeki bu sayıyı düşürmek istiyorlar.

Takım lideri olan Koo Ryeon(Kim Hee-Sun) ve takım lideri yardımcısı Lim Ryung-gu(Yoon Ji-On) ile birlikte intihara meyilli insanları intihar etmekten vazgeçirmek için çabalıyorlar. Telefonlarına kayıtlı bir uygulama ile insanlarda negatif enerji seviyesini ölçebiliyorlar. Sınırın%50’nin altında olması gerekiyor. 
Fakat bir görev esansında yaşanan bir problemden ötürü yeni bir üye daha katılıyor ekibe Choi Joon-Woong(Rowoon). 
Fazla spoiler vermeyeceğim merak etmeyin. 

Ryung-gu acayip dakik biri. Alarmı çaldığında hemen eve gitmek zorunda. Buradan kesin bir malzeme çıkacaktır çünkü Ryeon birkaç kere “bugün de bulamadın mı?” Şeklinde sorular sordu.
Öte yandan Ryeon biraz gizemli en az Joong-Gil kadar. Kendisini pembe saçlar ve pembe makyajla görüyoruz her gün. Geçmişte ona söylenen bir sözden dolayı pembe rengi tercih ettiğini diziyi izlerken görüyoruz.

Gelelim baş karakterlerimizden meleze. Kendisine neden bu şekilde söylendiğini ilk bölümü izlerken anlarsınız. Melez yani Joon-Woong. Bir sürü işine yarayacağına inandığı sertifika ve lisanslarla dolu biri. Kendisinin iş bulma çabası ve arzusunu izliyoruz ilk bölümlerde. 

Fakat son mülakatta eleniyor. Karşısındaki rakibin şirket başkanının kızı olduğunu ancak red mesajı alınca anlıyor. Böylece iş bulma hayalleri bir kez daha suya düşüyor.
Sırf mülakatlarda avantajı olsun diye bir sürü boş lisans ve sertifika almış hatta daha ileri gidip hristiyanları kayıyorlar diye din bile değiştirmiş. Bu kadar çabalamasına rağmen torpil yüzünden elenince ve üst üste gelen şeyler nedeniyle kendini Han Nehrinden atmaya, intihar etmeye karar veriyor ama tam o noktada hayatı tepe taklak oluyor. 
Atlamaya çalışan başka bir adamı kurtarayım derken Risk Yönetimi ekibinin de dikkatli olmaması sonucu adamla beraber köprüden aşağı uçuyorlar. Sonuç olarak komada olmaması gereken biri komaya giriyor. Kendisi. 3 yıl sonra uyanacağını öğreniyor. Komadan erken uyanması, ve bundan sonraki hayatında şanslı olması karşılığında 6 ay boyunca Ölüm Meleği olmayı kabul ediyor. 


Yukarıda bahsettiğim hikayenin epilogu sayılabilecek şeyler gelelim benim asıl düşündüklerime.

Öncelikle cast seçimini çok başarılı buldum. Lee So-Hyuk tam bir show stealer. İçinde bulunduğu her sahnede spot ışıklarını kendine çeviriyor. Rowoon için ise,kendisini bu role çok yakıştırdım. Geçen yıllar içerisinde de oyunculuğunu geliştirdiğini düşünüyorum. Kim Hae-Sook da bir diva zaten kendisi dizide direktör yani Yeşim İmparator olarak karşımızda.

Dizi için bayağı bir CGI bütçe ayırılmış bu belli. Anı kapılarının yapımına, Jumadeung’un iç dizaynı derken bayağı para bayıldıkları belli. Başarılı başarısız o sizin takdiriniz tabiki ama beni o kadar rahatsız etmedi.

Diziyi izlediğim zaman Move to Heaven havası aldığımı hissettim biraz. İzleyenler ya da yorumumu okuyan bilir. Her bölümünde ağladığımı yazmıştım orada. Bu diziyi izlerken de o havayı aldım. Tabiki oradaki gibi atmosfer bu kadar saf duygu değil hatta bu dizinin içinde ne kadar mizansen de olsa karanlık bir tarafı var. 

Tomorrow’da da her bir bölüm içerisinde düzenli olarak bir şeyler düşünüyorum ve kafa yoruyorum izlerken. 
Gerçek hayatta insanların yaşadığı sıkıntıları anlatmışlar her bir bölümünde.
Bir dizi olsa da ne kadar biz, ne kadar ben diye düşünmekten kendimi alamadım.

İlk bölümde evsiz birini daha sonra üst üste sınavlara girip kazanamayan birini-bu hikaye bana bizim ülkemizde her yıl üniversite kazanmaya çalışan öğrencileri hatırlattı-,okulda akran zorbalığına uğrayan ve istismarcısıyla yüz yüze kalmak zorunda kalan bir insanı, terk edilme korkusu yaşayan ve sevdiği herkesi kaybetmiş bir insanın hayatta tutunmaya çalışmasını, feda ettiği şeylere rağmen takdir göremeyen hatta aşağılanmış bir insanın hikayelerini izledik son 6 bölümde.

İzlerken çok etkilendiğim sahneler var bunlardan bir tanesi Joon-Woong’un teselli etmek isterken söylediği birkaç söz.”Pes etmedin için, direndiğin için teşekkür ederim.” 
Ayrıca her defasında Ryeon nasıl vazgeçirebiliyor diye şaşırıyorum. Aklıma bir fikir geliyor. Verilen flashback sahnelerinden de anladığım kadarıyla kendisi de aynı yoldan geçmiş. Diğer takım liderleri tarafından dışlanıyor sürekli herkes onun “cehennemden geldiğini” söylüyor. Cehennemden gelen birinin nasıl ölüm meleği olmasına daha sonra ise takım lideri olmasına çok tepkili. Fakat Ryeon bir görev icabı bir ölüm meleği. Direktöre verdiği bir söz sayesinde cehennemden çıkabilmiş. Zamanı geldiğinde birini kurtarması gerekiyormuş. Belki de Bu Ryung-gu’nun aradığı kişidir. Bakalım ileride neler izleyeceğiz. 

Yazmak istedim birkaç şey daha var ama spoiler olur diye yazmak istemiyorum. Sadece şunu söylemeden geçmek istemiyorum, dizide her şey bir mantık çerçevesinde oturtulmuş.İzlerken sırıtan hiçbir şey görmedim.

Benim beğendiğim bir yapım oldu. Bir sonraki bölümleri izlemek için sabırsızlanıyorum. Umarım siz de bu yazıyı okuduktan sonra bir göz atarsınız. 
Dizi Cuma ve Cumartesi günleri yayınlanıyor Korede.
Biz Netflixte haftada bir bölüm izleyebiliyoruz. Eğer diğer bölümleri beklemek istemiyorsanız; dizinin yayınladığı günler saat 22.00’dan sonra Ingilizce altyazılı bir şekilde dramacool veya kissasian sitelerinde izleyebilirsiniz. Türkçe altyazı için bir sonraki günü beklemeniz gerekiyor. Asyafanatikleri sitesinden izleyebilirsiniz.

Bunlar benim de kullandığım güvenilir siteler.
Alt kısma fragmanı bırakıyorum .Umarım incelemeyi okuduktan sonra bir göz atarsınız. Şimdiden iy seyirler. Pişman olmayacaksınız:)

Bir sonraki yazımda görüşene kadar sevgiyle kalın:)

Kendi Rüzgarının Yönünü Değiştir

solsticelol
07 Aralık 2021
Blue Birthday Dizi Analizi

solsticelol
05 Eylül 2021
Move To Heaven Dizi Yorumu

solsticelol
04 Haziran 2021