Sanal Üretim
Sanal üretim sistemi yeni ürün kabulüne izin vermekle birlikte talepteki değişkenliğe karşılık verebilmektir. Böylece, üretim ortamında herhangi bir değişikliğe gerek duyulmadan üretim gerçekleştiren firmalara avantajlar sunmaktadır. Sanal üretim sistemleri için uygun üretim kontrol sisteminin belirlenmesi oldukça önemli bir konudur ve bu çalışma içerisinde bu probleme odaklanılmıştır.
Sanal üretim sistemi genel olarak bir ürün üretilmeden önce sanal bir ortamda VR gibi önceden tasarlanmış olan bir parçayı aynı gerçek gibi ele alıp incelenebilmesi imkanını sağlamakla birlikte gerçekteki görünümüne en yakın şekilde görerek düzenlemeleri, hataları önceden tespit edip gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlıyor üründe bir hata olsa ve bu hata çizim programında belli olmuyor diyelim bu parçayı üretmeye başlarsa bir fabrika parçanın hammaddesi, parçayı işleyen makinelerin kullandığı enerjiden kayıp yaşanmış olacaktır ama önceden bu parçayı tüm detayları ile sanal bir ortamda görerek ve inceleyerek bir çok masrafın önüne geçilmiş olmaktadır.
Bir müşteri bir parça istemiş olsun çizimini yaptıktan sonra parçayı direk üretmek yerine önce müşteriye sanal bir ortamda detaylarıyla birlikte inceleme imkanı sunulursa hem yanlışlardan kaçınılmış olunacaktır hem de müşterinin tam istekleri doğrultusunda bir parça üretme imkanımız olmuş olacaktır bunlarla birlikte biraz önce saymış olduğum gereksiz hammadde ve enerji kaybı yaşamamış olacağız.
Bu anlatmış olduğum sanal ortam ile esnek üretim sistemlerini birleştirecek olursak müşteri ofise gelerek istediği parçayı anlatır gerekli çizimler yapıldıktan sonra sanal ortamda modellemesi simülasyonu yapılır gerekli düzenlemeler yapılır ve uzaktan makinelere yapılacak parça ile ilgili tüm bilgiler verilir makinede esnek üretim sistemlerine göre olduğu için istenilen ürünün anlık işlenmesi toplam kalan süresi gibi birçok bilgiyi anlık olarak geri bildireceği için hem sıfıra çok yakın bir hata ile parçalarımız üretilecek hem de çok hızlı bir sürede üretilmiş olacaktır.
Özetle bu iki sistemin birlikte çalışmasıyla çevre daha az etkilenecek çünkü hammadde kaybını ve gereksiz enerji tüketiminin önüne geçilmiş olacaktır müşteride ürün eline geçmeden önce detaylı bir şekilde inceleme imkanı sağlamaktadır

Scada

asilcan
22 Haziran 2021
Esnek Üretim Sistemleri

asilcan
11 Nisan 2022
Akıllı Sensörler

asilcan
09 Mart 2021