RAP
İçinde bulunduğumuz ruh hallerine göre farklı farklı müzik tarzları içinde buluyoruz kendimizi.Ne kadar da ben sadece rock dinlerim yok ben sadece blues dinlerim diye yer yer kendimizi tek bir müzik tarzının dinleyicisiymiş gibi göstersek de durum bundan farklı oluyor. Herkes içinde bulunduğu kültürün müziğinden az ya da çok etkileniyor ve mırıldanacak kadar biliyor.Ortak dilde yazılan ve bizi anlatan müzikler tarzı ne olursa olsun benzer duygulara dokunduğu için kendisine geniş bir dinleyici kitlesi buluyor. Peki tüm bu geniş müzik tarzı ve dinleyici kitlesi içinde rap müzik nerede duruyor?
             Önce kendim için konuşacak olursam eskiden rap müziğe pek sıcak bakmaz ve onu enstrümantal olarak yetersiz bulurdum bu nedenle dinlemekten kaçınırdım. Bir de tabi sık sık küfür edilen şarkılar beni rahatsız ederdi ve uzun bir süre bu yüzden rap müziğe mesafeli durdum. Dinlediğim sadece 'Ceza-Fark var' şarkısıydı ve zaten o şarkıyı 2010'larda bilmeyen oldukça azdı. Çevremde Allame dinleyenler vardı.'Fare Kapanı' şarkısını arkadaşlarım devamlı söylerdi ve büyük bir tiksinti ile onları dinlerdim. Sonra bir gün Ceza'nın 'Medcezir' şarkısına denk geldim.Şarkıyı söyleyen Ceza hızlı hızlı bir şeyler söylüyordu ve dediklerine kulak verip dikkatlice dinleyince her duyduğuma kafa sallayıp ne kadar haklı bir manifesto olduğunu anladım. O günden sonra önce Ceza dan başlayıp sonra derin bir Sagopa dinleyicisi oldum. Ardından bu rap dalında bir arayışa çıktım. Daha fazlasını duymak istiyordum. Daha özgürce söylenen korkusuz şarkılar.. Benim dönemime Şanışer denk geldi ve adeta onunla her şarkısında muhabbet eder oldum. Şanışer ve Ozbi uzun bir süre müzik listemde devamlı çalınan sanatçılar oldular. Ve anladım ki rap müzikteki enstrümantal eksikliği sözleri fazlası ile kapatıyor. Doğru kişileri dinleyip sözleri anlamaya çalışmak gerekiyor sadece. Peki yeni rap dinlemeye başlayacak bir kişi için doğru kişiler ve şarkılar nelerdir?
           Kendi dinlediklerime göre birkaç tavsiye verecek olursam listem ;
       1) Ceza-Medcezir
       2) Şanışer-Kaç kere Öldün?
       3) Ozbi-Bu Nasıl Sevda?
       4) Şanışer-senden Benden
       5) Sagopa Kajmer-Oldu Olanlar
       6) Ceza-Milyon Farklı Hikaye
       7) Ceza-Gelsin Hayat Bildiği Gibi
       8) Ceza-Ben Ağlamazken
       9) No.1-Böyle İyi
       10) Ozbi-Bir Düş Görmek İster Misin?
       11) Ezhel-İyi Bil
              Ve birkaç albüm;
        1) Ozbi-Rakılı Life 1/2
        2) Şanışer-Live Sessions Sezon 1/2
        3) Ceza-Suspus
        4) Norm Ender- Aura
        5) Sagopa Kajmer- Sarkastik
            Şimdi tabi buraya yazamadığım ve çok iyi olan bazı şarkılar da var ama onlar ilk kez dinleyecekler için biraz zor olabilir. O nedenle bu şarkıların daha uygun olduğunu düşünüyorum.(Ayrıca Şanışer 'in önerdiğim 'Kaç kere öldün?' şarkısının klibi de izlenmeli oldukça güzel bir iş olmuş.) Bütün bu önerilerimin bir ortak noktası var ki hepsi bir mesaj vermeye çalışıyorlar ki bence rap bir mesaj vermeli. İnsanın içindeki bazı duyguları uyandırmalı ve bazılarını da uyutmalı. Rap müzik elbette eğlencenin de müziği olabilir ama ben eğlenmek için değil sorgulatmak için olan kısmıyla daha çok ilgileniyorum. İstiyorum ki yapılan haksızlıkları kulağımda haykırsın ve istiyorum ki herkesin söylemekten çekindiği şeyleri bağıra bağıra konserlerinde söyletmeyi başarsın. Ne mutlu ki bize bunu yapmaya çalışan birden fazla rap müziği sanatçımız var. O nedenle bu kısa yazıda onları tanıtmak ve müziğin bir de bu dalına değinmek istedim. Yazıyı Şanışer bir şarkısından alıntı yaparak bitirmek istiyorum böylece gerçek rap müziği de anlamış oluruz ;

Müziğim milyonlarca insana ulaşmadı çünkü kalemime para hırsı bulaşmadı '
Merkezi Puan İle Yatay Geçiş İşlemi

dilarayvscn
01 Nisan 2021
Cicero Yasalar Üzerine

dilarayvscn
29 Temmuz 2021
Blue Birthday Dizi Analizi

solsticelol
05 Eylül 2021