Node.js ile birkaç satırda backend server
Node.js kurulumu
Öncelikle aşağıdaki linkten kullandığınız işletim sistemine uygun olanı indirerek ardından kolay bir şekilde kurulumunu yapabilirsiniz.
Proje oluşturma
Sonraki adımda ubuntu ya da macos için herhangi bir terminale, windows için ise windows powershell ya da windows command prompta 'node -v' yazarak kurulumu kontrol edebilirsiniz.
Daha sonra backend server projesinin olacağı klasörde terminal açmanız gerekiyor. Windows için dosya gezgininde klasörün boş bir yerinde shift tuşuna basılı tutarken sağ tıklamanız ardından 'Burada powershell penceresi aç' butonuna basmanız en basit yöntem.
Ardından terminale 'npm init' yazarak ve sırasıyla sorulan sorulara cevaplar vererek* ilk projemizi oluşturabiliriz.
*Proje açısından kritik önem taşımayan sorular. Hepsine varsıyalan değeri kullanmak için sürekli enter tuşuna basabilirsiniz.
Projeye express frameworkunu ekleme
Proje klasöründe 'package.json' isimli bir dosya oluştuğuna emin olduktan sonra yine aynı terminale 'npm i -s express' yazmanız gerekiyor. Buradaki i install yani yükle demek. -s seçeneği ise express paketini projenin çalışması için gerekli paketler listesine kaydediyor. Bu listeyi package.json dosyasında bulabilirsiniz.
Kod aşaması
const express = require('express') 
const app = express()
const port = 3000
app.get('/', (req, res) => res.send('Hello World!'))
app.listen(port, () => console.log(`Example app listening at http://localhost:${port}`))
Herhangi bir web tarayıcısından http://localhost:3000/ adresine giderek 'Hello World!' yazısını görebilirsiniz. 
Bundan sonraki aşamada oluşturmak istediğiniz uygulamanın gerekliliklerine göre
app.get('/', (req, res) => res.send('Hello World!'))
satırında olduğu gibi get veya post gibi routelar oluşturup her birisine req ve res parametlerini alan callback fonksiyonlarını eklemeniz gerekiyor.
Başlıksız

tunahantatli
06 Ekim 2020