My Roommate Is a Gumiho Dizi Analizi
Herkese merhaba, işte yine ben deniz Ben. Uzun bir aradan sonra sizlerin karşısındayım. Yine bir dizi analizi olacak bu yazım. Dizimiz son zamanlarda birçok kişinin de ismini duyduğu bir kdrama “My Roommate is a Gumiho”
     

Normalde şu an okuduğunuz yazının “Ukrayna’nın Harkov Kentinde Gezilmesi Gereken Yerler" olması gerekiyordu fakat yazıyı yazmak tahminimden daha uzun sürüyor. Umuyorum yakında bitireceğim ve sizlerle paylaşacağım.

Yine mi? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet, yine bir kdrama ile birlikteyiz. Hep beraber “kpop, kdrama,cdrama…” bakış açılarını değiştireceğiz. İnanıyorum ben.

Yoruma başlamadan önce dizimizi tanıyalım. Dizi aslında bir üniversite öğrencisinin(Lee Dam)yanlışlıkla bir Gumiho’nun(Shin Woo-Yeo) İncisini/boncuğunu yutmasıyla başlıyor. Lee Dam sıradan bir üniversite öğrencisi iken hayatı adeta tepetaklak oluyor.
Daha önce hiç fantastik kurama izlemediyseniz muhtemelen Gumiho denen efsanevi varlığın ne demek olduğu bilmiyorsunuzdur. Hemen sizin için bilgi vereyim.

Dokuz Kuyruklu Tilkİ Efsaneleri diye de geçer fakat bu efsanelerin farklı varyasyonları vardır. Efsanelerin birleştiği yer ise bu yaratıkların insan olma isteği. 
Gumiholar doğaları gereği istedikleri kılığa girebilen,yüzlerini değiştirebilen, hatta kalıcı olarak tilki formuna girebilen yaratıklardır. Gumiholar eski zamanlardan beri her ne kadar insanlar tarafından”yalancı,aldatıcı varlıklar” olarak adlandırılsalarlar da “iyi eğitim almış ve bilge yaratıklardır.”

Efsanelerin ayrıldığı nokta da tam bu insan olma şartlar.Kimi efsanelere göre insana dönüşmek için ‘insan karaciğeri’ yemelilerdir.(İnanışa göre karaciğer, insan vücudundaki enerjinin kaynağıdır.) kimi efsanelere göre ise 100 insan kalbi tüketmelidirler. 


Bizim dizimizde neyseki Gumihomuz vejeteryan sayılabilir. Karaciğer tüketmiyor, hatta insan yiyeceklerini yemekten pek hoşlanmıyor. 
Efsanelerden farklı olarak dizide işlenen farklı birtakım unsurlar var. Bu unsurlar da dizinin temelini oluşturuyor. Diziye göre Gumiholar her 100 yaş aldıklarında yeni bir kuyruğa daha sahip olurlar. Örneğin 300 yaşındaki bir Gumihonun 3 kuyruğu vardır. Gumiholar 10. Kuyruğa sahip oldukları andan itibaren insan olma şanslarını kaybediyorlar. İnsan olmak isteyen bir Gumiho, incisinin rengini kırmızıdan maviye çevirmelidir. İncinin rengini değiştiren faktör de insanların enerjisi. Yani bir nevi insanların enerjilerini çalarak insan oluyorlar. Bu enerji değişiminden ötürü bilye insan vücudunda en fazla 1 yıl kalabiliyor. Daha sonra insan hayatını kaybediyor. 

Dizimiz insan olmak isteyen 999 yaşındaki bir Gumiho ile 1999 yılında doğan bir Üniversite öğrencisini anlatıyor. Boncuğun Lee Dam’ın bedenine yerleşmesinden sonra Gumihomuz ona gerçek kimliğini açıklıyor ve beraber yaşamaya başlıyorlar. Boncuk insan vücudunda çeşitli olaylar sonucu yan etkilere sebep oluyor. Mesela Kaplan yılında doğan bir insan,( 2010, 1998, 1986, 1974, 1962, 1950, 1938, 1926, 1914) kızımıza temas ettiği zaman çeşitli yan etkiler oluşuyor:mide bulantısı,karın ağrısı,halsizlik… Bu belirtilerin sebebi ise Gumihoların(Tilki) ve Kaplanların doğal düşmanlar olması. 

Ayrıca alkol ve tavuk eti tüketememe sorunu da var. (Tavuk eti, tilkiler için toksik bir etki yaratır). Bilyenin enerji emmesinden dolayı normalde yaşanan sorunlar, insan vücuduna daha çok zarar veriyor.Bu sorunları ortadan kaldırmanın bir yolu var. Gumihomuzun kızımıza dokunması. Gumiho dokunuca birden bütün belirtiler kayboluyor. 

Dizi şu an devam etmekte olan bir dizi olduğu için 5 bölüm için yorum yapabiliyorum. 

Dizide bir de olmazsa olmaz bir 2. Erkeğimiz var Gye Sun-Woo. İlk bölümlerde tabir yerindeyse tam bir “Pislik” gibi tanıtılıyor. Kızlarla oynayan, keyfine göre takılıp canı isteyince bir peçete gibi kullanan bir bad boy vakası anlayacağınız.
 Lee Dam’ın kampüs hayatı boyunca hiçbir erkek ile duygusal bir ilişki yaşamaması bu çocuğa batınca ‘ben bu kızı tavlayacağım’ deyip arkadaşlarıyla iddiaya giriyor bir de hadsiz. Sonra bir okul ödevi projesi ile birlikte vakit geçirmeye başlayınca yavaş yavaş kızdan hoşlanmaya başlıyor fakat bir sorunumuz var: Gye Sun-Woo “Kaplan yılında” doğmuş. Bu nedenle kızımız zor zamanlar yaşıyor haliyle. Bu kadar kınadım ama özünde kötü bir insan değil kendisinin de söylediği üzere 'iyi çocuk nasıl olunur' bilmiyor sadece. 
Diziye renk katan birkaç olay var. Bunlardan biri Gumihomuzun yaklaşık 700 yıllık arkadaşı. (Yang Hye-Sun) Kendisi yakın zamanda insan olan bir Gumiho. Atışmaları çok eğlenceli oluyor. Sürekli kıza laf sokması pek hoş bir olay değil fakat garip bir şekilde izlerken keyif alıyorum. Özellikle Hye-Sun’un sürekli Woo-Yeo’yu insan olamaması ile dalga geçtiği zamanlarda.

Dizide takdir ettiğim bir olay ise Lee Dam’ın yanında çok sağlam dostları var. Biri sürekli sevdiği kızlar tarafından terk edilen,uslanmaz bir romantik olan arkadaşı Do Jae-Jin.Diğeri ise sürekli bölüm birincisi olmakla övünen ama içi pamuk gibi olan kız arkadaşı Choi Soo-Kyung. Bu 3 arkadaş sürekli birbirlerine destek oluyorlar. Görmeyi istediğimiz arkadaş ilişkileri. Bir de daha ne tür biri olduğunu anlayamadığımız bir insan daha var. Lee Dam’ın üst dönemi olduğunu biliyoruz hatta 2 kere de arkasını kolladığına şahit olduk fakat bu insan hakkında çok detaylı bir bilgiye sahip değiliz daha. İlerleyen bölümlerde göreceğiz gibi görünüyor.

 Sağa altta yer alan 3 kişi yukarıda bahsettiğim karakterler
Gelelim belki de diziye başlamama sebep olan nedene: Doğallık. Gülmeye ihtiyacımız olan şu günlerde bu dizi beklentimi harika bir şekilde karşıladı. Hyeri(Lee Dam) daha önce oynadığı yapımlarda da çok doğal karakterleri oynamıştı. Bu yapımlardan sonra sektördeki lakabı “Meme Queen” oldu. Dizi bu eğlendirici sahneleriyle benim beklentimi karşıladı. Hyeri’nin yakın çekim sahnelerini çok beğeniyorum. Birçok oyuncu bu kadar yakın çekim sahnesine cesaret edemez. Yüz mimikleriyle yaptığı ifadeleri izlerken çok keyif aldığımı söylemem gerekiyor.

Eklemem gerekir ki Jang Ki-Yong(Shin Woo-Yeo)'nin çok etkileyici sahneleri de var. Lee Dam gibi bizim de ağzımızın açık kaldığı bir çok sahne mevcut. Aşağı bırakıyorum.

Lee Dam çok doğal bir kız. Hatta bazı konularda utanma duygusunun bile olmadığını düşünüyorum. Tıkanan tuvaleti açmak için telefonda 7 kat yabancıdan yardım ister misiniz? Hem de dışkınızın kıvamına kadar anlatıp. Ayyy o sahne de çok komikti.  
Hepimizin hayatında yaşadığı günlük olaylara değinmişler. Bu yönden diziyi çok takdir ettim.

Kadınların özel günlerinde yaşadıkları zorluklara, regl ağrısı çeken bir kadına yardımcı olmaya çalışan bir erkeğe. Bu olaylar günlük yaşantıda da görmeyi beklediğimiz olaylar. Bu yönden de verdikleri mesaj çok güzeldi.

Dedim ya “doğallık”. Lee Dam’ın baş belası bir erkek kardeşi var. (Lee Dan) Kendisi bir lise öğrencisi ve profesyonel alanda okçuluk sporu ile uğraşıyor. Abla-kardeş sahnelerini izleyen ve benim gibi küçük bir erkek kardeşi olan herkes için sahnelere günlük hayattan çok uzak değildi. 

Abi-kardeş sahnelerini de unutmamışlar. Gye Sun-Woo’nun bir kız kardeşi var. Parasını aşıran, onunla dalga geçen, kıyafetlerini giyen…

Vıcık vıcık aşk dramalarından sıkıldıysanız. Gülmek istiyorsanız kesinlikle bir şans vermeniz gereken bir kdrama. Yukarıda da belirttiğim gibi bir sonraki yazımız “Ukrayna’nın Harkov Kentinde Gezilmesi Gereken Yerler” üzerine olacak. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Biliyorum uzun oldu yine. Umarım beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiyle kalın:)

Blue Birthday Dizi Analizi

solsticelol
05 Eylül 2021
Move To Heaven Dizi Yorumu

solsticelol
04 Haziran 2021
Ukraynaya Gideceklerin Bilmesi Gerekenler

solsticelol
02 Haziran 2021