İletişim Becerileri
Neden iletişim kuramıyoruz?
  İletişim hayatımızın en önemli parçasıdır. Kişinin kendini ifade edebilmesi, karşısındakini anlayabilmesi için gereken en temel ihtiyaçtır. 
Kolay gibi görünse de günümüzde birçok insan iletişim kurarken zorlanmaktadır. Aslında bu zorlanmanın altında birçok sebep yatar: Kişiye doğru iletişim kurmanın öğretilmemesi, yanlış iletişimle yaklaşılması, kişinin geçmişte yaşamış olduğu sıkıntılar... Bu ve bunun gibi birçok sebep insanların iletişim kurarken zorlanmasına neden olur ve günümüzde birçok insan doğru iletişimi kuramadığı için toplumdan uzaklaşarak yalnızlaşmaya başlar.
Peki doğru iletişimi nasıl kurarız?
  Toplum içine karışmış, kendi fikirlerini ifade edebilen, insanlarla iletişim halinde olan özgüvenli bir birey olmayı kim istemez ki?  Sizler için doğru iletişim nasıl kurulur maddelendirdim. Hadi beraber inceleyelim: 

1- İlk ve önemli madde: Kendinizi sevin.
Bence insan ilişkilerindeki en önemli şey kendini sevmektir. Kendinizi sevin, toplumdaki yerinizi benimseyin ve aynanın karşısına geçip kendinize sık sık değerli olduğunuzu hatırlatın.

2- Geçmişte ne yaşamış olursanız olun, doğru iletişim kurmayı bilmiyor olsanız bile geçmişe bir sünger çekin. Kendinize tertemiz bir sayfa açın.

3- İnsanlarla iletişim kurmaktan korkmayın, çekinmenizi gerektirecek bir şey yok. 

4- Özgüvenli olun. Kendinize ve karşınızdaki insana/insanlara değer verin.

5- Bir konuda fikriniz varsa belirtmekten çekinmeyin, az sözle çok şey anlatın.

6- Söylediklerinizi vücut dilinizle destekleyin. Jest ve mimiklerinizi kullanın.

7- Yapacağınız konuşma bir gruba yönelikse önceden mutlaka alıştırma yapın, hazırlıklı olun.

8- Karşınızdaki kişi konuşurken onu ilgiyle dinleyin.

9- Empati kurmayı unutmayın, anlayışlı olun.

10- İletişim kurmaktan mutluluk duyun.

 Tüm bunları yerine getirdiğinizde doğru iletişim kurmayı başarmış olursunuz. Unutmayın sadece iletişim kurmak da değil hayattaki her şey kişinin kendini sevmesiyle başlar. Her zaman kendinizi sevin, özgüvenli olun ve  özsaygınızı kaybetmeyin. Umarım size bir faydam dokunmuştur. Sevgiyle kalın!