HTML NEDİR?
Web tasarım konusunda araştırma yapan hemen herkesin karşına çıkan temel kavram HTML dir. Web sayfalarını oluşturma aşamasında kullanılan standart bir metin işaret dili olan HTML açılımı “Hyper Text Markup Language” olarak bilinir. Genel bilinen yanlış kanının aksine HTML bir programlama dili değildir. Daha açık anlatmak gerekirse, Chrome, Firefox, Yandex gibi tarayıcıların okuyup anlamlandırdığı dil HTML dilidir.
HTML Ne İşe Yarar?
HTML için Programlama dili dedik ancak aslında tam olarak bir programlama dili sayılmaz HTML ile Javascript, C#, Python veya benzeri programlama dilleri gibi alışılmış IF/Else sorgu yapıları ya da For/While gibi döngü yapıları bulunmamaktadır. Bu nedenle HTML için bir metin işaretleme dili dememiz daha doğru olacaktır. HTML kullanım amacı web siteleri için görsel, yazı ve video gibi içeriklerin konumlandırılmasını sağlamaktır.
Günlük hayatımızda gezinmiş olduğumuz web sitelerin tümü HTML yapısını kullanmaktadır. Bir web sitesi arka planda PHP, ASP.Net, Python Django gibi sunucu tarafında çalışabilecek programa dilleri ile yapılmış olabilir. Ancak bu diller de HTML yapısında bir içeriği oluşturup tarayıcılarınıza bu içeriği gönderme işlemi yapılmaktadır. Yani kısacası tüm web siteleri HTML dili ile tarayıcılarımız tarafında çalışmaktadır.
Temel HTML komutları
<!DOCTYPE html>: Bütün HTML belgesi bu etiket ile başlamak zorundadır. BU sayfanın HTML5 formatında kodlandığını gösterir.
<html>: Tüm HTML etiketleri bu etiket arasında tanımlanır. Ayrıca KÖK etiket olarak da bilinir.
<head>: Sayfa dili, başlığı ve gerekli düzenlemelere ait etiketlerin yer aldığı etikettir.
<title>: Sitenin başlığını tanımak için kullanılır. <head> etiketleri arasında kullanılır.
<meta charset="utf-8">: Türkçe karakter seti dahil birçok dil setini içerdiğini belirtmek için kullanılır.
<body>: Görülebilir tüm parçaların eklendiği etikettir.

Sadece HTML ile web sitesi yapılabilir mi?
Evet sadece HTML kullanarak web sitesi oluşturmanız mümkündür. Ancak Günümüzde kullanılan Web sitelerinin büyük bir çoğunluğu sadece HTML ile yapılmazlar. Web sayfalarını renklendirmek ve stil belirmek için HTML ile birlikte CSS, Animasyon eklemek ve verileri işlemek için Javascript, Web sitelerinizi dinamik kılmak için ise PHP, ASP.NET, Python gibi programlama dillerini kullanırlar. Bu nedenle sadece HTML kullanmak istediğiniz web sitesini oluşturmak için yeterli gelmeyebilecektir.

Basit Bir Örnek:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Sitenizin Başlığı</title>
</head>
<body>
<h1>Sayfa Başlığı</h1>
<p>Paragraf Yazısı</p>
</body>
</html>

Yeni Başlayanlar İçin Wordpress

mitrazor
17 Mayıs 2021
Wordpress Nedir?

mitrazor
17 Mayıs 2021
Wisecp Nedir?

mitrazor
17 Mayıs 2021