Esnek Üretim Sistemleri
Endüstriyel robotların iş gücüne olan katkıları nelerdir?

Daha düzenli ve kaliteli ürünler yapıyorlar.
Robotların üretecekleri ürünler daha stabil bir şekilde işleniyor daha az hata payı ile mükemmele yakın veya mükemmel iş yapıyorlar.
İnsan gücüne katkısı ise insanların kaldıramayacağı kadar ağır, üzerine basınç uygulayamayacakları kadar dayanıklı ve şekil veremeyecekleri kadar sert hammaddeyi neredeyse hiç zorlanmadan taşıyıp basınç uygulayıp şekillendire biliyorlar.
Tabi ki bunun ile de kalmıyor uzun uğraş gerektiren veya uzun süreler aynı işin aynı şekilde yapılmasını gerektiren üretimlerde insanların sıkılmalarını ve sıkılmaktan veya başka bir sürü sebepten dolayı hata paylarının artmasını engelliyorlar ve insanlar yerine bu işleri hiç sıkılmadan veya herhangi bir hata payı olmadan saatlerce ve hatta günlerce o işleri yapmaya devam edebiliyorlar.

İş yerlerine olan avantajları ve  dezavantajları nelerdir?

Bir tablo halinde gösterecek olursak

Avantajlar

-Üretilen mamulden minimum kayıp olması
-Hata paylarının düşük olması
-Herhangi bir nedenden dolayı işin aksamaması
-Ürettiği ürünler tek düzedir
-Ürünleri daha hızlı işlerler
-Hammadde kaybı neredeyse yoktur

Dezavantajları

-Arıza yapabilirler uzun süre tamir olamayabilirler bu sürede işler baya bir aksar
-Belirli periyotlarda bakım isterler
-Üreteceği ürüne göre programlama ihtiyacı duyar
-Elektrik masrafı artar
-Yeni teknolojiler ile donatılmış olanları fiyat açısından yüksektir


Doğuracağı sonuçlar nelerdir?

Daha hızlı bir üretim imkanını sunmasının yanı sıra bir çok insanın bir arada yaptığı işi bir robot tek başına daha hızlı ve tek düze yapabilir bu yüzden bir çok insanın işlerine son verilmesine yol açacaktır bu.
Ama uzun vadede insanların eğitim düzeyinin artmasına ve robot sistemlerinin bakımı, programlaması, üretimi gibi birçok meslek dalına rağbet artmaya başlayacak ve önceden robotlar geldiği için işlerinden çıkarılanlar birer birer geri alınmaya başlayacak önceden robotların yaptığı işi yapan kişiler bu sefer robotlara iş yaptırmayı öğrenecekler ve robotlara iş yaptıracaklar.

Kalifiye olmayan iş gücüne olan tehditleri nelerdir?

Kalifiye olmayan insanlar işlerinden çıkarılacaktır belki hepsi değil ama birçoğu çıkarılacaktır artık iş verenler kalifiye olmayan insanlar yerine daha az robot kullanarak kalifiye olmayan insanların yaptığı işleri yapacaklar tabi buda büyük bir işsizlik oluşturacaktır eğer eğitim almaya müsait olanlar eğitimlerini tamamlarsa belirli bir kısmı işlerine geri dönebilirler ama eğitim alamayanlar ise büyük bir olasılıkla işsiz kalacaktır

Scada

asilcan
22 Haziran 2021
Sanal Üretim

asilcan
22 Haziran 2021
Akıllı Sensörler

asilcan
09 Mart 2021