En Sevdiğim Film Karakterleri
Herkese selam, izlerken kanımın kaynadığı, hayran olduğum ve muhtemelen sizin de aralarında sevdiklerinizin bulunduğu, film karakterleri listesi hazırladım. Filmerin türlerini olabildiğince farklı seçip, çeşitliliği arttırmaya ve herkese hitap etmesini sağlamaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz, hadi hemen başlayalım. 

Star Wars Serisi - Obi-Wan Kenobi
İzleyen herkesin gönlünde taht kurduğunu düşündüğüm Obi-Wan Kenobiyle başlamak istedim listeye. Çünkü o Jediların en hası, en babacanı ve de en bahtsızıydı. Sonsuz saygı beslediği ustasını gözleri önünde kaybetmiş, seçilmiş kişi olduğuna inanıp eğittiği ama kendisini adam yerine koymayan Padawan'ı, Dark Side'a yönelmiş ve onu elleriyle ölüm döşeğine getirmek zorunda  
kalmıştı. Bunu yaparken de şu efsane replik dudaklarından dökülmüştü, "You were my brother, Anakin. I loved you." Neyse ki sonraları hakettiği Padawan'ı buldu da, içim az rahatladı. Bunların yanında aynı zamanda, güçlü bir Jedi ve Jedi düzenine ömrünü adamış tam bir görev adamıydı. Kendisi hep hayallerimin Jedi Master'ı olmuştur. Keşke Anakan'i değil de beni eğitseydin be reis.  
The Great Gatsby - Gatsby
Film, F. Scott Fitzgerald'ın yazdığı, yine filmle aynı isimli olan, Amerikan edebiyatı klasiği olan romandan uyarlanmış. Kitaptaki Gatsby karakteri çok sevdiğim oyuncu Leonardo Di. Caprio ile bütünleşerek sinema ekranlarına taşınmış ve bana da geriye bu karaktere hayran olmak kalmış. Aşkı uğruna Amerikan rüyasının peşinden koşan ve istediğini de elde eden, fakat çevresinden kokuşmuş yüksek tabaka insanlarından geçilmeyen bu gizemli karakter, düzenlediği partiler ve malı mülküyle sosyetenin ilgi odağı olur ve sevdiği kadını kazanmaya çalışır. Filmdeki masum duygulara sahip tek insan olmasıyla ve umuduyla kalbimi kazanmıştır kendisi. 
Captain Fantastic - Ben
Aslında film boyunca iki arada bir derede bıraksa da, sonunda sevdiğime karar verdim Ben'i. Sen kalk git, ormanda yaşa, bilmem kaç çocuğu okula göndermeden tamamen kendi imkanlarınla, hem bilimsel, hem sanatsal, hem ahlaki, hem de bedensel yönden eğit, sonra da eşin intihar etsin tek başına üstesinden gelmeye çalış. Her ne kadar kimi zaman çocuklarının hayatını tehlikeye 
atıyor olsa da, sonunda bunun da orta yolunu bulmuştu. Şu zamanın ebeveynlerine, beş dakika ağlayan çocuğuna katlanamayıp eline tablet tutuşturan anne babalara, çok iyi bir eleştiridir bu karakter.
Howl's Moving Castle - Howl ve Sophie
Bu iki karakteri bu listede bile ayıramadım birbirlerinden. Ah bu film var ya... İzlemediysen lütfen şimdi çık buradan ve bu filme şans ver. Sonra da git, diğer Miyazaki filmerine de bir göz at. Spoiler vermek gerçekten istemiyorum, sadece şunları söyleyeceğim. Sophie'yi, bir genç kızın başına gelebilecek belki de en kötü şeyle olgunlukla başa çıkabildiği, Howl'a ve şatoya gözü gibi baktığı için seviyorum. Howl'u da içinde bulunduğu savaşla iyice tükenip bittiği ve herkesi kendinden uzaklaştırıp yürüyen bi şatonun kendi hayati ihtiyaçlarını karşılaması için kalbini  çok tatlı bi ateşe satmasıyla seviyorum.
12 Angry Men - Davis ( 8 Numaralı Jüri )
Can Sungur'un Yatay Bakış'ında muhabbetini ettiğini gördükten sonra filmi 2. kez izledim ve tekrar 8 numaralı jüri Davis'in önünde saygıyla eğilesim geldi. Akılcı ve mantıklı konuşmaları olsun, odadaki 11 adama birden farklı görüşüyle karşı çıkması, karşı çıkarken hitap şeklini ve duruşunu asla bozmaması olsun, izleyiciyi ve karakterleri tek tek yakalayıp, onları beyin 
fırtınasının içine çekmesiyle sevgimi hakettiğini tekrar kanıtladı bana. 
Kill Bill Serisi - The Bride
Erkeklerde ne kadar, sevgili dolu, babacan ve tatlı karakterleri sevsem de, kadın karakterlere gelince iş değişiyor bende. O nasıl bir bad-ass'liktir... Savaş sahnelerini izlerken "Nerde hani benim katanam?" diye diye ağzımın sularının akmasına sebep olmuştu. Tabi bu arada Quentin Tarantino'nun yönetmenliğinin payını asla gözardı edemeyiz.  
I'm a Cyborg, But That's Ok - Park Il-sun
Bu filmde akıl hastası karakterimiz, kendisini Cyborg sanan diğer akıl hastası karakterin hayal dünyasına yolculuk yapıyor ve kendince ona yardım etmeye çalışıyor. Bunu o kadar tuhaf ama naif yöntemlerle yapıyor ki, ister istemez kendimi ona kaptırdım. O yüzden listeme girmeye hak kazandı.
Catch Me If You Can - Frank Abagnale Jr.
Yaşanmış bir olaydan uyarlanan bu filmde, dolandırıcıluk ve belgede sahtecilik yapan bu karakterimiz, işlediği suçlara rağmen o kadar tatlı dilli, sevecen ve aile sevgisiyle doluydu ki ona hiç kızamadım. Aksine çok sevdim. Ayrıca o kıvrak zekasıyla, onu köşe bucak arayan FBI ajanlarını defalarca dumura uğratmış, beni çok güldürmüştü.
Braveheart - William Wallace
Ben bu karakter üzerine konuşursam ağlarım, ah be William ah... İhanete mi uğramadı, karısını mı kaybetmedi... Yine de hiç vazgeçmedi. Sonuna kadar savaşmaya devam etti. 
The Pursit of Happyness - Chris Gardner
İşte gerçek bir babanın, azim ve sevgi dolu hikayesi. Hem de yine yaşanmış bir olay. Zekası ve bitmek tükenmek bilmeyen umuduyla, bana bile "İnsan ne isterse, gerçekten ne isterse onu bir şekilde elde edebilir," mesajını vermiş, hayata olan bakış açımı etkilemişti. 
Rush - Niki Lauda
Küçüklüğüm, babam sağolsun Formula 1 yarışları izleyerek geçmişti. Hatta böyle ezbere bildiğim pilot isimleri bile vardı. Ama onların arasından Niki'nin ismini bu filmi izleyene kadar daha önce hiç duymamıştım. Gerek zekası, gerek azmi ve hırsı, yarışa olan tutkusu, yerinde, mantıklı kararlar verebilmesiyle ve de şu cool sahnesiyle beğenimi fazlasıyla kazanmıştı. 
Atlantis: The Last Empire - Milo Thatch
Bu animasyonu benden başka izleyen var mıdır bilmiyorum. Bu karakterimiz tam bir geek ve filmdeki diğer karakterler tarafından çoğu zaman hor görülen ve dışlanan bir karakterdi. Ama kocaman bir kalbe ve aslında çok da büyük bir cesarete sahipti denizin derinliklerine dalıp kayıp Atlantis'i arayacak kadar. Eğer merak edip de izleyen olursa Türkçe düblajı öneririm, çok güzel seslendirilmiş. 

Böylece listenin sonuna gelmiş olduk, daha sonra görüşürüz!

Yüksek Lisans İçin Öneriler

chiyuki
17 Eylül 2020
Yurt Mu ,Ev Mi ?

3mertt
25 Eylül 2020
*Tamam Mı? Devam Mı?*

emineguldogan
23 Eylül 2020