Electron | Javascript ile Desktop Uygulaması Yapmak
Electron nedir?
Electron Github tarafından geliştirilen, GUI'ye yani grafiksel bir arayüze sahip desktop uygulamaları üretmeye yarayan bir javascript frameworkudur.
Electron nasıl çalışır?
Bütün elektron uygulamaları iki temel bileşimden oluşur: chromium engine ve node.js runtime. Kaba tabirle Elektronla çalışan bir uygulama açtığınızda aynı pencerede hem bir tarayıcı hem de bir backend sunucusu açmış olursunuz. 
Avantajları
 - Arayüz olarak bir tarayıcı kullanmasından dolayı çoktan yapmış olduğunuz bir websitesi varsa olduğu gibi çalışacaktır ve aynı görünecektir.
 - Aynı sebepten dolayı, diğer bazı arayüz oluşturma araçlarına göre sitenin görünümü üzerindeki hakimiyteniz çok yüksektir. CSS kullanarak arayüzü dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz ve javascript ile de interaktiflik sağlayabilirsiniz.
 - Cross platformdur. Yani hem windows hem ubuntu hem de macos'ta, kod üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan çalışır.
 - Daha önce web geliştirme konusunda tecrübeli kişiler için öğrenmesi oldukça kolaydır. 
Dezavantajları
 - Hem bir tarayıcı hem de bir backend server aynı pencerede çalıştığı için performans odaklı değildir. Ancak günümüz bilgisayarları için ÇOĞU uygulama için bunun bir sorun olmayacağınız bilmeniz gerekiyor.
 - Aynı sebepten dolayı çok basit küçük bir uygulamanın bile indirme boyutu büyük olacaktır. Sonuçta kullanıcı sizin uygulamanızın kodları dışında ayrıyetten bir de web tarayıcısı indiriyor.
 - Javascript, HTML ve CSS bilmeniz gerekiyor. Web geliştirmeyle alakası olmayan kişiler için bu üçünü birden sadece desktop uygulamarı yapmak için öğrenmek zorunda olmak biraz sıkıcı olabilir.
Node.Js İle Birkaç Satırda Backend Server

yazilimprogram
17 Haziran 2020
Başlıksız

tunahantatli
06 Ekim 2020