E-Ticaretin Geldiği Nokta
E-Ticaretin Doğuşu
E-Ticaret aslında temelde Jeff Bezos tarafından kuruldu olarak sayılsa da kökeni daha eskiye dayanabilmektedir. Evet Jeff Bezos dünya  e-ticaret sitelerinin atası kabul edilen Amazon.com internet sitesini kurarak yepyeni bir ticaret kapısının ortaya çıkmasını sağladı. Ancak Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon.com öncesinde zaten bir çok sohbet sistemlerinde ve sosyal platformlarda online satışlar yapılabilmekteydi. Sohbet sitelerinde satıcıar satmak istediği saati söyle anlatır tanıtır ve para transferi karşılığında satardı. Sonraları forumlar ortaya çıktı ve bu satışlar forumlarda devam etti. Ancak online olarak satış sayılsa da bu bir e-ticaret değildi.
Amazon'un Kuruluşu
Amazon ilk olarak Amazon.com alan adı altında Amerika'da bir bilgisayar mühendisi Jeff Bezos tarafından kuruldu. Asıl amacı internetten kitap satmak olan Jeff Bezos tuhaf bir şeyi farketti. Satışların hızla arttığını ve taleplere yetişemediğini gördü. Kapsamını genişletmek için Amazon.com kategorilerini artırdı ve siteye kitap dışında farklı ürünler de ekledi. Bu denemesi de başarılı olunca Amazon.com için büyüme vakti geldiğine karar verdi. Amazon.com artık ulusal çapta büyüyen bir şirket oldu ve e-tcaretin yayılması başladı. Amazon.com bir kitap satış sitesinden çıkmış adeta mağaza olmuştu.
Jeff Bezos şirketi büyütmeye karar verdi ve yatırım almaya başladı. Böylece Amazon.com diğer kıtalara da yayılacaktı. Jeff Bezos bu yatırım sürecinde yatırımcılardan birinin daha fikrini çok beğendi. Pazayeri gibi çalışşacak olan Amazon.com artık yalnızca Amazon.com deposundan değil diğer tüm satıcıların da pazarda yer almasına ve para kazanmasına vesile olacaktı. Böylece Amazon.com bir alışveriş sitesi yanında bir pazaryeri sitesne de dönüştü.
Amazon.com artık kıtalara hızlıca yayılıyordu ve Avrupa ile Asya'nın oldukça büyük pazar olacağını biliyordu. Nihayetinde öyle de oldu ve Amazon.com buralarda da odukça büyük satışlar elde edebildi. Amazon.com bu büyümeyle dünyada bir çok e-ticaret ve pazaryeri sitelerine ilham oldu.. Neredeyse şimdi milyonlara ulaşan e-ticaret siteleri ve pazaryeri siteleri Amazon'a saygı duymaktadır.
Türkiye'de E-Ticaret
Dünya e-ticareti ile beraber Türkiye'de de e-ticaret oldukça hızlı büyümekte ve büyük rakamlara ulaşmaktadır. E-ticaret sektörü Türkiye'de büyük bir açığı kapatmaya başladı ki Türk ve Dünya yatırımcılarının da gözde pazar bölgelerinden biri olmayı başardı. Türkiye'de e-ticaret siteleri artık pazaryeri mantığında da çalışabilmektedir. Böylece tüm satıcıların da bulunduğu siteler ürün çeşitliliği bakımından oldukça zengindir.
E-ticaret Yazılımları
E-ticaret yapmak isteyen işyeri ve şirketler piyasada bulunan pek çok pazaryeri sitelerini tercih etseler de müşterileri kendi sitelerine çekmek istemektedirler. Böylece daha fazla prestij kazanacak ve satışlardan daha fazla kâr elde edeceklerdir. Piyasada pek çok e-ticaret yazılımları var. Bunlar ücretsiz ve ücretli olarak satılmaktadır. Ücretsiz satılanlar açık kaynak kodludur ve pek çok geliştiricinin de bu yazılımların gelişmesine ve eklenti desteği vermesine olanak tanımıştır. Bilinen açık kaynaklı e-ticaret yazılımları başında Opencart, WooCommerce, PrestaShop ve Magento gelmektedir. Elbette daha fazla sayıda var ancak dünya e-ticaret sitelerinde açık kaynak tercihi olanların çoğunluğunu bu yazılımlar oluşturmaktadır. Ücretsiz yazılımlar gibi ücretli olarak satılan veya bulut tabanlı çalışan e-ticaret sistemleri de var. Pek çok şirket tercihini bu ücretliden yana kullanmaktadır. Çünkü tüm modüller bir paket halinde hazır gelmektedir ve satıcılar yalnıızca ürünlerini ekleyip satış yapmaktadırlar.
Türkiye ve Dünya e-ticaret sektörü böyle giderken bende ufaktan reklam yapayım o halde. Gelişmiş e-ticaret paketlerim sayesinde ihtiyacınız olan e-ticaret ve ihracat sistemleri kurabilmekteyim. Tamamen lisanslı olarak satışını yaptığım yazılımlardan tercihiniz olursa veya demo talep etmek isterseniz bana ulaşabilirsiniz. Güçlü ve çok özellikli e-ticaret sitenizi oldukça düşük bütçenizle anında teslim etmekteyim.
Vps Ve Vds Nedir?

gecitharun
13 Temmuz 2019
Siber Güvenliğin Önemi Artıyor

gecitharun
23 Ocak 2019
Mini Bilgisayar Raspberry Pi

gecitharun
23 Ocak 2019