AŞK
Aşk, üç harften ibaret olmasına rağmen, yaşayanlar için “hayatın anlamı budur” dedirten, hakkında herkesin bir şeyler bildiğini sandığından dolayı üzerinde en çok düşünülen, konuşulan, yazılan, fakat yaşanıp düşünüldükçe, konuşulup yazıldıkça gizeminin daha da arttığı, çok bilinmeyenli bir denklem gibidir. Herkes aşktan bir şeyler anlar. Kimileri sadece doyasıya yaşar aşkı veya yaşamaya çalışır; kimi aşkı ozanca dile getirir, kimi şairce; kimi çizgilerle anlatmaya çalışır; kimi ezgilere yansıtır; kimileri de yaşananlar ve yazılıp çizilenler hakkında konuşur.Hayat akıp gittikçe de bunlar hiç bitmeden devam edecektir.
Aşk hakkında, günlük hayattan en yüce duyguların işlendiği sanata kadar, her alanda söylenecek söz vardır. Bu değerlendirmelerde bulunan alanlardan biri de felsefedir. Zaten felsefede her söz, aşk ile söylenir. Çünkü philosophy (felsefe) terimi, aşk ile yakından ilgilidir. Gerek Batı, gerek Türk düşünce ve sanat hayatında aşk üzerine söylenip yazılmış o kadar çok makale, şiir ve kitap var ki bunların sadece adları yan yana getirilse birkaç kitap oluşturur. Ancak aşkın kendisi zordur. Aşk hikâyelerine, romanlarına ve şiirlerine bakıldığında aşkı yaşamanın oldukça sıkıntılar içerdiği görülmektedir. Ama aşk hakkında yazmak, yaşamaktan da zor bir iş olsa gerek.
Canlı-cansız tüm varlıklarıyla evren, aşka ve sevgiye hem çok şey borçludur hem de muhtaçtır. İnsan hayatında da sevginin ve aşkın önemli bir yeri vardır. Günlük hayatımızdan, iş hayatımıza; cinsel yaşantımızdan, dinsel yaşantımıza, kısacası doğumdan ölüme kadar tüm hayatımıza damgasını vurmuş sihirli bir sözcüktür aşk. Yaşamımızın her anında aşktan bir şeyler vardır. Daha doğmadan başlar aşk hayatımız. İnsanın doğumu, aşkın ürünüdür. Anne karnındaki çocuk, sevgiyle gelişir; beslenip büyümemiz, okul ve meslek hayatımız, evlenip çoluk çocuk sahibi olmamız; maddi hayatımız gibi manevi hayatımız hep aşka bağlıdır. Yazılan şiirlerin çoğu, aşk hakkındadır; hele müziğinde aşk ezgileri bulunmayan bir kültüre rastlamak neredeyse imkânsızdır. Bu bakımdan aşkın, yaşantımızda kapladığı alan, oldukça geniştir. Bundan dolayı da en eğitimlisinden, en eğitimsiz olanına kadar herkes aşktan bir şeyler anlar ve konuşur.
Düşünce

dumbledore
09 Temmuz 2020
Motivasyon

dumbledore
11 Temmuz 2020
Niçin Evleniriz ?

dumbledore
09 Temmuz 2020