Günümüz Medyasında Mülteci Mültecilerin Yaşadıkları Zorlukları

Son Teslim Tarihi: 31 Aralık 2020 23:00
Basın Fotoğrafçılığı Dersi
Basın Fotoğrafçılığı Ödevi;

Ödev konunuz:
Günümüz medyasında yaygın dolaşımda olan mülteci fotoğraflar incelediğinde
mültecilerin yaşadıkları zorlukları, onlara yönelik dışlayıcı tutum ve davranışları, önyargıları anlamanın yollarından biridir. Göç ve göç sürecinde yaşananların foto muhabirleri tarafından fotoğrafla tanımlanmasından yoksulluğun, şiddetin , çaresizliğin ve mağduriyetin yeniden üretilmesine yol açabilir. Bu fotoğraflar onları özne olmaktan çıkarır ve pasif kurbanlara dönüştürür. Onları okuyucunun gözünde yardıma muhtaç, tehlikeli kalabalıklara dönüştürülür.
Sizden istediğim mültecileri konu eden 5 haberde kullanılan basın fotoğraflarını incelemeniz ve her bir fotoğraf üzerine olumlu yada olumsuz değerlendirmeler yazısı yazmanız.
Değerlendirme yazısı minimum 1/5 ( yarım) sayfa maksimum 1 (bir) sayfa olacaktır. Yani her sayfaya değerlendirilen fotoğraf onun altına fotoğrafı nereden aldığınıza dair bir cümlelik yazı, yani kaynağı ve online link yani internet adresi ( benim ulaşacağım şekilde doğru olarak) ve onun altına değerlendirme yazsı. Değerlendirme yazısını yazılırken ders için verilen kaynak kitaplardan yaraladığınızı belirten kasımlara, kaynak göstererek belirtilmelidir. Yazı max 1 sayfa min 1/5 sayfa olmalıdır.
Bu ödev de; Medyadaki mülteci temsiline fotoğraflar üzerinden bakmanız ve amacımız mülteciler hakkındaki fotoğraflardan temsil ve içerik incelemesi yapmak, mülteci haberlerinde fotoğrafın olumlu yada olumsuz etkisine bakmak amaçlanmıştır.

Ödev teslim tarihi Final sınavından bir hafta önceki Cuma günüdür. Sizden ricam ödevi kendinizin yazması bir yerden alıntı yapılmaması, eğer alıntı yapılmışsa kaynak gösterilmesi ve alıntının toplam yazının %10nunu geçmemesi.
Konuyla ilgili 2 makale linki de sizlerle paylaşıyorum. burdan indirip okuyabilirsiniz.

1- “Çerçeve”nin Ötesi: Mültecinin Görsel İmgesinde Kaybın Yokluğu*
N. Gamze Toksoy, Deniz Zeybek ve Berna Akdoğan**
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1024867
2- Fotoğraf Aslında Neyin Belgesi? Fotoğrafın Toplumsallığı ve Medya ve Gerçeklik Tartışmalarında Değişmeyen
http://proje.akdeniz.edu.tr/mcri/mjh/9-2/MJH-33-N_Gamze_TOKSOY.pdf

Bu Görev Yayında Değil

Yorumları görmek için giriş yapmalısın !