Fizikçi Akyüz
YazarFizikçi Akyüz
648 görüntülenme
3 dakika okuma süresi
Tem 14, 2019

Zamanda Yolculuk Yapmamak İçin 3 Acayip Sebep!


Zaman mı o da ne?

Zaman geçmişin, geçmekte olanın ve eninde sonunda geçecek olanın bir birleşiminin genel adından söz ettiren, insanın saat gibi ölçmeye çalıştığı, gözle görünemez, hissedilemez bir olgudur.

Zaman çok ama yolculuk da mı yok?

Zamanda yolculuk belki de bilim camiasının ve bilim kurgu yazarlarının en çok aklını karıştıran, teoride mümkün amma velakin pratikte uygulanamayan bir durumdur.

İşte biz de bu yazımızda zamanda yolculuk yapmanın günlük rutinimiz arasına girmeden önce neden yapmamanız gerektiği hakkında 5 madde hazırladık!

1- Dede Paradoksu ve Diğer Paradokslar

Elbette şurdan burdan bir yerlerden duyduğunuz bir problem olan büyük baba (biz ona dede demeyi tercih ettik :) ) problemi bilimcilerin, eğer zamanda yolculuk yaparken dedenizi öldürmeniz sonucunda bunun nasıl olabileceği hakkında oldukça akılarının karıştığı bir durum oluşturmaktadır.


Zamanda yolculuk yapıp dedenizin çocukluğunu görmek istediniz ve geçmişe bir şekilde gittiniz. Sonra sizin yaptığınız şeylerden dolayı istenmeyen bir şekilde dedenizin çocukluk halinin başına bir kaza geldi ve hayatı sona erdi. 

İşte paradoks da burada başlıyor. Dedeniz o zamanda öldüyse sizin hiç bir zaman doğmamanız gerekmekte. Fakat siz geçmişe gidebildiğinize göre de yaşıyor olmalısınız ki bu da olmayan bir soydan nasıl gelebildiniz sorusuyla da ayrı bir probleme sebebiyet vermekte.

Fakat bu problemin çözümü olarak bazı bilimciler ve felsefeciler çoklu evren adını verdikleri bir kurama inanmaktadırlar. Bu kurama göre sizin yüzünüzden veya başka birinin yüzünden siz doğmadan çok önce dedeniz ölse bile siz var olmaya devam edebiliyorsunuz. Çünkü sizin var olduğunuz evrende dedeniz de var oluyor ve bu da sizin yaşamanıza olanak sağlıyor. Ölen dedeniz ise artık başka bir zaman kesiti içinde müdahale edildiği için başka bir evren oluşturmakta ve bundan sonra devam eden evren içinde bir olay zinciri olarak devam etmektedir.

2- Psikolojik Sebepler

Zamanda yolculuk yapmak iyi hoş da peki ya biz?

Zamanda geriye veya ileriye giderek görmemenizin daha sağlıklı olduğu görüntüler , duymamanız gereken sözler duyabilirsiniz. Bunlardan kasıt anlatmak istediğimiz ailenizin, sevdiklerinizin ve hatta kendi ölümünüzü, kazaları vs. görebilirsiniz. 

Tabi bunları deneyimledikten sonra böyle sonuçlanmamasını istemeniz en doğal hakkınız. 

Fakat zamanda yapılan en ufak bir değişiklik bile zincirleme bir reaksiyon gibi çok daha büyük kontrol edilemez yıkımlara sebebiyet verebilir. Ki bu da maalesef daha fazla suçluluk duygusuna sebebiyet verecektir.

Eğer olur da zamanda yolculuk yaparsanız lütfen bunlara dikkat ederek sabır göstermeyi ve en az iki kere düşünmeyi sakın unutmayın.

3- Zaman Yolculuğu Aletinin Bozulması

Zamanda yolculuk yapabilirseniz başınıza belki de gelebilecek en son istediğiniz şeydir yolculuk aracının bozulması. İster kumanda, ister başka bir araç olsun, o aletin bozulması bulunduğunuz zamanda sıkışmanız anlamına gelir. 

Belki de tanıdığınız kimsenin bulunmadığı, hatta dilini veya ne olduklarını bile bilmediğiniz kimseler ile aynı ortamda kalmak zorunda kalırsınız. 

Dikkat! Zamanda yolculuk yaparken yanında tamirci bulundurulması tavsiye edilmektedir! :)

Bunlar İlginizi Çekebilir