Dilara Yazıcı
YazarDilara Yazıcı
601 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Oca 15, 2020

Yunan Mitolojisi


Denizlerin Tanrısı Poseidon

Yunan Tanrıları arasında Denizi simgeleyen Poseidon, toprakların hakimi, yeryüzünü titreten, üç dişli yabanın sahibi... Roma mitolojisindeki adı Neptün'dür. Annesi Rhea, babası ise Kronos’tur. Kronos, Zeus hariç tüm çocuklarını yutmuştur ve Poseidon da onlardan biridir. Rhea, Zeus’u bu olaydan kurtarmıştır ve daha sonra Zeus geri gelip babası Kronos ile savaşarak kardeşlerini Kronos’un içinden kurtarmıştır.

Poseidon çok güçlüydü ve Zeus’tan sonra en önemli tanrıydı. Elinde sembol haline gelen üç dişli yaba ile denizleri kontrol eder, topraklara hükmederdi. Bu üç dişli yabayı yere vurduğunda adaları denize gömer, denizin üzerine çıkarır, depremler yaratırdı. Gücünün her zaman farkında olmuştu ve Zeus'a kafa tutmaktan hiçbir zaman geri durmadı. Destanlara bakıldığında Poseidon’un, Zeus’un emirlerinden hoşlanmadığı açıkça görülür. Bu hoşlanmama durumu kimi zaman kardeşleriyle birleşerek Zeus’u zincire vurmaya kadar gitmiştir.

Yunanistan’ın konumu düşünüldüğünde Yunanlar için bu tanrının ne kadar önemli olduğunu açıkça görebiliyoruz. Balıkçılığın ve denizciliğin çok etkili olduğu Yunan toplumunda çoğu yerleşim yeri adalar ve deniz kenarlarıdır. Bu da Poseidon’a karşı duyulan korkunun ve itaatin başlıca sebeplerinden biridir. Yeryüzünü şekillendirenin ve değiştirenin Poseidon olduğuna inanılırdı. Bu sebeple yanardağ yakınlarında yaşayan halk Poseidon’a daha fazla ilgi gösterirdi. 

İnanışa göre, tanrılar kendilerine tapınma ve dua ile daha güçlü olurlar. Yunanlar hayat koşulları nedeniyle Poseidon’a bolca dua etmiş ve onu güçlendirmişlerdir. Bunların farkında olan Poseidon, Zeus ile bir farkları olmadığını, onun sadece gökleri yönettiğini kendisinin ise denizleri yönettiğini söyler ve eşit olduklarını ima ederdi.

Poseidon’un bir diğer özelliği ise atı yaratmış ya da evcilleştirmiş olmasıdır. Deniz tanrısı ile atın ilişkisi garip gelebilir, ancak mit şöyledir ki; Poseidon, Bereket Tanrıçası Demeter'e aşık olmuştur. Demeter ile birlikte olabilmek için onu takip etmeye başlar. Durumdan tedirgin olan Demeter ise ata dönüşerek bir at sürüsünün içine karışır. Ancak bunun sonucu Demeter'in umduğu gibi olmaz. Poseidon da ata dönüşür ve sürüye karışarak Demeter ile çiftleşir. Bu ilişki sonucunda bir at doğar. Tabii ki öyle sıradan bir at değil, Pegasus'tan bile hızlı olan Arion doğmuştur. Poseidon'un at ile sembolize edilmesi sebebi bu olsa gerek...

Bunlar İlginizi Çekebilir