Furkan Zengin
YazarFurkan Zengin
4 dakika okuma süresi
Ara 25, 2019

Yeniçeri Tarihi


Osmanlı fetihlerinde en önemli rolü oynayan Yeniçeri'nin siyasi ve sosyal etkileri, devletin temel dinamiklerinden biriydi.

Süreç ne olursa olsun, tüm İstanbullu tüccarlar ve büyük şehirden birçok kişi ocağa girdikten sonra, şehrin düzeninden ve onurundan sorumlu Yeniçeriler İstanbul'u çeşitli talihsizlikler, tecavüzlerle onurlandırdı. Mustafa ve II.Mahmud döneminde ve şöminelerin şehirdeki kanlı bir savaşla tahrip edildiği 1825 yılına kadar devam etti. Bugün bir polis karakolu olan Alemdar Mustafa Paşa her türlü boş alan haline geldi. Ama intihar etmek zorunda kaldı ve meydan yeniçerilere bırakıldı.

Balta Savaşları ve Zorbalık

Yeniçeri tiranları, İstanbul limanına gelen tüm mal ve tedarik gemilerinden bıçakların gücünü ve arabuluculuğunu ele geçirdi. Geminin yükünden bağımsız olarak, mal ve malzemelerin sahibi ve kaptanı tahliye ve satış işine müdahale edemedi ve iş için istedikleri para ve paranın çoğunu alamadı. Geminin yükü kuvvetli ise, baltayı başka bir zorbalığın önüne düşürecek, bileşenlerini askıya alacak ve hemen kanlı bir savaş başlatacak, bıçakları ve kolları tutacak ve 'bıçak altındaki' parçanın diğer tarafını test edecek. Özellikle Galata'nın günlerine, zamanlarına ve tanıklarına yapılan zulüm açıldı ve sarılar ve fırkateynler palalarla düelloladı.

İstanbul'un taze meyve ve sebze ticaretine hükmetmek isteyen zalimler, izleri ve işaretleri ile özel konaklar inşa ettiler; Onları sebze ve meyve gönderdikleri büyük sebze iskelesine gönderdiler. Karamürsel, bahçıvanın ürününe pusula gönderen, kiramızı kiralayan ve bana çok daha fazla borçlu olan eski bir kabadayı, bekçi, bekçi ve konsolun maliyetini kaydetti.

Yeniçeri bir uzuvdan diğerine çağrıldı. Bu, terk edilmiş yoldaşlara en şiddetli hakaret olarak kabul edilir, katil Yeniçeri öldürüldü ve bu nedenle iki kanlı Yeniçeri dövüşünün ortasında. parti dükkanları, şarap mağazaları ve depoları, su ve petrol varilleri, kırıcılar, variller, hendekler. İstanbul Yeniçeri'nin silahlarını dinleyin, taraftarlar orta ikisinden birine yardım etmek için Galata'ya gittiler ve savaş iki gün sürdü.

Tahmis Zorbaları

O zaman değirmendeki kahve değiş tokuş edilmedi; Kavurduktan sonra Tahmist'teki (kahvenin dövüldüğü ve satıldığı) büyük miri kuyuları yakıldı. Nohutların ve diğer şeylerin saf kahveyi arttırmasını önlemek için çocuk doktorunun her gün dört kapıcısı vardı, günde en az 2.000 okka kahve çırpılmış kahveye aittir.

Kırmızı ve Tulumbacılar Festivali

Bu dönemlerde sık sık meydana gelen yangınların çoğunun kötü adamlar tarafından ateşe verildiğini söylüyor; Her büyük yangın bu zalimler için bir yağma olayı olacağından, petrole 'Kızıl Gün' adı verildi. Zavallı bir itfaiyecinin çatısına hortum tutmazlardı.

Türk Hamamları

Daha fazla hamam, Sultan Bahçekapıda Hamamı, Yeni Haseki Camii Hamamı, Yıldız Hamamı, Hocapaşa Hamamı, Kadırga Hamamı, Aksaray Hamamı ve Çarşı Hamamı ve ara pazarlar Kalksa Yerdi'yi aşıyor. Bu tek kişilik hizmet banyolarındaki gece genellikle birkaç nedenden dolayı ilk kez kanlı olaylara yol açar.

Yeniçeri iticileri

Yeniçeriler tarafından yeniçeri için kullanılan zamanın tanımı: 'yeniçeri, kabadayı, bakkal, çocuk bakıcısı, kayıkçı, tatlı, simit ve onlara ilahi dediler. Nakşistirir Gözlemevi buzağı ve özel alistair aldı; bu nedenle, binanın kolundan korkanlar, başlangıçta uzun bir türban, sokaklarda uzun bir türban ve ticari sokaklarda bir buzağı. alacakaranlıkta beyaz yazlar, kış, çağırma, beyaz yün dizlik, kemerli kırmızı şal bel, nar çiçek çakıl, her zaman laubali, kesinlikle göğüste zulfi. Kırmızı karakteristik yer Yemen Galata: araziler daha büyük değildi, bu da büyük ölçüde azaldı; Ayaklarınız Yemen'in ayak parmaklarının altında göründüğü sürece, tutucunun tabanını sabitlemek ve yağlamak kolay olacaktır.

Melek Girmez Caddesi

Üsküdar'daki Büyük İskele ve Balaban İskelesi, Galata'daki Çeşmemeydanı, Tophane ve Salı Çarşısı, Unkapanı, Tahtakale ve Bahçekapı'dan Yeniçeri haydutları. Bugün, kadınlar, kızlar veya erkekler, gençler gün boyunca kolayca geçemiyor. Bu tek kişilik odalar yıkılmış ve Hidayet camisinin adını taşıyan caddeye bir cami inşa edilmiştir.

Bunlar İlginizi Çekebilir