Yunus Emre Ak
YazarYunus Emre Ak
2 dakika okuma süresi
Ara 1, 2018

Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırma (Windows)


Her birimiz farkındayız ki bilgisayarlarımız ilk aldığımız hızda çalışmamakta. Bilgisayarlarımız kullanıldıkça ağırlaşmakta ve istenilen işlemleri daha yavaş yapmakta. Size bu sorunu kesin olarak engelleme çözümü sunamasam da bilgisayarınızı hızlandıracak (gözle görülür bir değişiklik olacak kadar) bir kaç uygulama önerebilirim;

Uygulama indirmeden bir işlem yapacağım ben diyorsan, sayfanın en altına inmeni tavsiye ederim :)

CCleaner

Bilgisayarınızın RAM’ini temizlemeye ve kayıt defteri hatalarından kurtulmanıza katkıda bulunan bu uygulama oldukça faydalı ve bilgisayar hızını arttırabilme kapasitesinde. İstersen buraya tıklayarak indirebilirsin.

Defraggler

Bilgisayarınızın sabit diskini sıkıştırmaya yarayan bu programı kullandıktan sonra gözle görülebilir bir hız artışına tanıklık edeceksin. Ücretsiz sürümünü buraya tıklayarak indirebilirsin.

Eğer SSD kullanıyorsan sadece “En iyile” işlemini yapman daha faydalı olacaktır. Sıkıştırma işlemleri SSD’ler için faydalı değil aksine zararlıdır.

DriverPack

Bilgisayarın driverlarını güncellemeye yarayan bu program ile eskimiş veya unutulmuş driverlerını güncelleyebileceksin. Ücretsiz olan uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsin.

Yükleme işlemleri sırasında ek programlar (Yandex, Opera, Avast vs. ) da indirilmekte, indirme işlemini başlatmadan incelemen gerekebilir :(

Driverları indirip, kurduktan sonra;

C:\Users\(Kullanıcı)\AppData\Roaming içindeki DRP ile başlayan klasörleri silmen lazım :( Avast, Win32-Malvare-Gen virüsü bulmaktadır !

Programsız hızlandırmak mı istiyorsun?

Alttaki adımları sırasıyla uygulaman gerekmekte. Merak etme bilgisayarına bir zararı olmayacaktır :)

Bilgisayarıma sağ tıkla “Özellikler”

“Gelişmiş Sistem Ayarları”

Gelişmiş -> Ayarlar (Performans kategorisi altında)

Görsel Efektler -> “En iyi performans için ayarla”

Ufak bir tavsiye; “Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt” i seçebilirsin. (Seçilmezse yazı tipi oldukça itici olmakta :D)

Ek not: HDD kullanıyoranız SSD’ye geçmeniz durumunda oldukça yüksek bir hız artışı olacaktır. Farkı gösteren kısa bir video arıyorsan, buraya bir bak derim. SSD’yi nasıl takacağını bilmiyorsan buraya tıklamanı ve öğretici videoya bakmanı tavsiye ederim.

Umarım performansında bir artışa sebebiyet vermiştir :)

Bunlar İlginizi Çekebilir