Elif Ö.
YazarElif Ö.
552 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Mar 5, 2021

Yatay geçiş hakkında her şey 


Eğer yatay geçiş yapmak istiyorsanız ve başınıza neler gelebileceğini de buradan okuyup çözüm bulabilirsiniz. 

Düzce üniversitesi endüstri mühendisliğini 2018 yılında kazandım ve isteğe bağlı hazırlık okudum. Daha sonrasında kendi evime uzak olduğu için yatay geçiş yapmaya karar verdim. Bunu için ilk senenizde aklınıza koyup eğer ki not ortalamasıyla geçiş yapacaksanız, iyi bir not ortalaması tutturmalısınız. 

Yatay geçiş başvurusu yapmadan önce mutlaka gitmek istediğiniz okulun şartlarını iyi okumalısınız. Özellikle hazırlığın zorunlu olduğu okullarda, önceki okulunuzda hazırlık okumadıysanız gideceğiniz okulda ya hazırlık okumak ya da okulun sitesinden hazırlık muafiyet sınavlarını takip etmek zorundasınız. Hazırlık okuduysanız da bunu kanıtlayacak belgeye sahip olmalısınız. Ama sorun bununla bitmiyor. Bazı okullar, Hazırlık okusanız bile sizi bir sınava tabi tutmak istiyor olabiliyorlar. Bu yüzden bunu mutlaka gitmek istediğiniz okulun öğrenci işlerine danışın. 

Not ortalaması ile geçiş yapmaya hak kazandıktan sonra, online kayıt yaptırabilir veya birebir kayıt yaptırmaya gidebilirsiniz. Ben birebir yaptırmaya gittim ki bir sorun çıkmasın. Ancak yanınıza öğrenci kartı için mutlaka vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmayın. Ayrıca okul numaranızı, okul e postanızı ve şifrenizi mutlaka öğrenin. Gideceğiniz şehrin ulaşım kartlarını da o gün halletmeye çalışın çünkü okul başladığında 1.sınıf öğrencileri izdiham yaratıyor. 

Kaydınız bittikten sonra asıl mesele başlıyor. İntibaklar. Ah baş belası intibaklar. İntibak bir önceki okulunuzda derslerin kredi ve içerik eşleşmesini gösteren bir belge. Bu belgeye göre eksik derslerinizi alıyorsunuz veya muaf oluyorsunuz. Online olarak ders seçiminizin tarihlerini de mutlaka okul sitesinden kontrol etmeyi de unutmayın.

Elif Öncevarlık 


Bunlar İlginizi Çekebilir