Kaan Karakaya
YazarKaan Karakaya
2 dakika okuma süresi
Nis 21, 2020

Üniversite Öğrencileri İçin Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Özellik


Eğer bir üniversiteye yeni başladıysanız, özellikle bilgisayarla haşır neşir olmanız gereken bir bölümdeyseniz doğru özelliklere sahip bir bilgisayar seçmelisiniz. Ancak çoğu üniversite öğrencisi doğrudan en üst seviye bilgisayarları alamaz. Bu nedenle asıl dikkat etmeniz gereken hem bütçenize uygun hem de ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir bilgisayar seçmenizdir. Bu yazıda üniversite öğrencileri için bilgisayar alınırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç özellikten bahsedeceğim. 

İyi Bir İşlemci

Bütün bilgisayarlarda olduğu gibi CPU yani işlemci bilgisayarın beynidir. Eğer bu konularla bir alakanız yoksa doğrudan Intel Core i7 işlemcilerine bir göz atabilirsiniz. Ancak daha fazla harcayabilecekseniz biraz daha iyi işlemciler seçilebilir.

Örneğin daha düşük jenerasyondaki işlemciler daha ucuz olurken daha yeni jenerasyonlar çok daha fazla performans gösterecektir. Bu nedenle işlemci seçiminde sadece marka ve model değil işlemcinin güncelliğinin ve genel performansının göz önünde bulundurulması gerekir.

SSD Depolama

Eğer SSD'leri daha önceden duyduysanız normal bir HDD'den çok daha hızlı olduklarını biliyorsunuzdur. SDD teknolojisi artık HDD'lerin yerini almaya çoktan başlamıştır. Bunun sebeplerinin başında sahip oldukları okuma ve yazma hızları, daha az enerji tüketmeleri ve çabuk ısınmamaları gelmektedir.

Bu nedenle biraz daha pahalı olsa da SDD depolama kapasitesi yüksek olan bir bilgisayar seçmek isteyebilirsiniz. 

RAM

En fazla verimi almak için iyi bir RAM, SSD depolama ve hızlı bir işlemci birleşimini sağlamalısınız. İdeal olarak seçeceğiniz bilgisayar minimum 8 GB belleğe sahip olmalıdır. Özellikle bilgisayar, fotoğraf veya mimarlık ile alakalı bölümlerde okuyorsanız daha düşük RAM'e sahip bir bilgisayar almamanız gerekmektedir. 

Akılda tutulması gereken diğer bir fikir ise günümüzde çoğu bilgisayar arttırılabilir RAM soketlerine sahip olduğudur. Böylece RAM miktarı ihtiyaç duyulursa geliştirilebilir. 

Pil Ömrü

Eğer bilgisayarı gün içerisinde fiziksel olarak yanınızda taşıyacaksanız, pil ömrü uzun alan bir bilgisayar seçimi yapmanız gerekir. Bilgisayarı her gün okula götürecek olmasanız bile şarj kablosundan kurtulmak daha rahat çalışabilmenize olanak sağlayacaktır. 

Mümkünse en az 4 saat pil ömrü sunan bir bilgisayara yönelin. Bu süre derslere katılmak ve günlük işlerinizi halletmek için yeterli olacaktır.

Bu yazımda özellikle üniversite öğrencileri için uygun bilgisayarı bulmada göz önünde bulundurulması gereken noktalara değinmeye çalıştım. Uzun lafın kısası, bilgisayar seçimi yaparken en uygununu bulmanız için yapmanız gereken tek şey ihtiyaçları doğru belirlemek ve bu doğrultuda bir seçim yapmaktır. 

Bunlar İlginizi Çekebilir