Arif Esen
YazarArif Esen
2 dakika okuma süresi
Kas 10, 2018

Üniversite Hayatında Etkili Olmak İçin 10 Tavsiye


Arayan değil, aranan kişi ol !

Üniversitede ilk yılın, kimseyi tanımıyorsun ve muhtemelen yalnızsın. Peki, nasıl sosyal olursun? Nasıl çevre yaparsın? Neler yapman lazım? Şimdi biraz tavsiye zamanı.

1- Öncelikle, ilgi alanına giren tüm kulüplere kaydol, tanışma toplantılarına katıl, etkinliklerine katıl. Buradan hem kendi döneminden hem de üst sınıflardan çevre edinirsin.

2- Sınıfında suspus olma, hocaların sorularına ,eğer biliyorsan, cevap ver. Tüm gün çiçek olup sınıfta/amfide oturma. Yanındakilere önündekilere sorular sor. Onlara yorum yapmalarını gerektiren sorular yöneltirsen, hem kişilik olarak onları tanımaya başlarsın, hem de muhabbeti başlatan taraf olmuş olursun.

3- İnsanlarla muhabbet başlatmaktan korkma. Espri yaparak bile muhabbet başlatabilirsin. Unutma, ne kadar çok kişiyle konuşur, fikir alış-verişinde bulunursan insanları tanıman o kadar kolaylaşır.

4-  İnsanlara ön yargılı yaklaşma. İnsanları giyimine ve konuşmasına (ağzına-şivesine) göre yargılama.

5- Boş konuşmalardan ve gereksiz tartışmalardan uzak dur. Spor ve siyaseti belirli bir seviyeye kadar konuş. Bazı insanlar fanatizm yüzünden senden soğuyabilir.

6-Mümkünse hocalara sorular sor. Bu hem hocaların hem de öğrencilerin gözünde seni yükseltir.

7-Yemekhanede,kantinde,kampüste sınıftan veya amfiden gördüğün kişilerin yanına git. Yalnız kalmamaya çalış. Buralarda grup halinde takılan arkadaşlarının yanına git ve muhabbete dahil olmaya çalış.

8-İnsanların sorularına ve yardımlarına sessiz kalma, herkese yardım etmeye çalış. Ama unutma, iyi niyetini suistimal etmeye çalışacak olanlar illa olacaktır. Onlara prim verme.

9-Okulun sunduğu tüm imkanlardan yararlan. Konferanslara,kurslara,sosyal sorumluluk projelerine katıl.

10-İnsanların gözünü boyayacak aktivitelerden uzak dur, sadece kültürlü gözükmek için kitap okuma mesela, gerçekten seviyorsan oku. Dikkat çekmek için değişik hareketlerde bulunma. Önde gözükmek için insanları ezme,incitecek sözleri kullanma. Hiçbir zaman aşırıya kaçma.

Eğer bu 10 tavsiyeyi gerektiği gibi uygularsan, arayan değil aranan insan olursun. Sadece üniversite hayatı için değil, tüm hayatımız ve ilerideki iş hayatımız için bunları yapmak önemli. 

Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler.


Bunlar İlginizi Çekebilir