Burak Yener
YazarBurak Yener
2 dakika okuma süresi
Eyl 14, 2018

Tartışabilmek


Arkadaşlar öncelikle sizlere ancak sizin kadar olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum. Malesef ülkemizin en büyük sorunu potansiyelini görememek. Bizler manidardır ki sağ-sol çatışmasıyla büyümüş bir neslin devamıyız, her ne kadar alt sebepleri iyi de olsa eğitim ülkemizde uzunca bi dönem kimsenin konuşmadığı hatta korktuğu dehşet bir sisteme dönüştü. Oğlunu üniversiteye göndermek yerine meslek sahibi olsun sağ-sol çatışmasına girmesin kızım başını açmasın ya da evlenip hayatını kurtarsın gibi bize dayatılan öğretiler acı tecrübelerle harmanlanıp bugün Türkiye'de ki hastaklı eğitim sisteminin temellerini oluşturdu. Eğitimsizliğin doğurduğu işsizlik yüzünden bu seferde belirli periodlarla yapılan çeşitli provakasyonlarla insanlar bir anda kendilerini okumayan iş bulamaz zihniyetinde buldu ve hükümetlerden eğitim istemeye başladı.  

Dostlarım evet onlarca üniversite onlarca bölüm açıldı ülkemizde ama altyapısı malesef kurulmadan atılmış hızlı ve seçmenin sırtını sıvazlamak için yapılan her adımda yarar değil zarar gördük. Bugün dünyada en saygın olan bölümler malesef ülkemizde değil öğrenci bulmak fakültelerde bile yük olarak adlandırılıyor. Öğrenciler ne zaman örgütlenmeye çalışsa her siyasi tarafın nüfüz edebildiği çeşitli insanlar yüzünden örgütlenmeler biran önce lav edilmekte ve öğrenciler yoğurdu üfleyerek yemek zorunda kalmaktadır. Siyaset konuşabilmek malesef ki öğrenciler arasında sadece çatışmaya neden olmakta oysa siyaset doğası gereği insan yaşamında sürekli istişare edilmesi gereken belki de en önemli husus. Konuşamayan , tartışamayan bir neslin en büyük özelliği taraflaşması. Bugün işte bu taraflaşmayı yaşıyoruz aykırı her sesi bastırıyoruz hain ilan ediyoruz. İyi bile olsa muhalif fikirler şiddetle karşılık buluyor. 

Lütfen, bunu okuyan genç kitleye sesleniyorum Okuyun Tartışın Öğrenin Susmayın. Bu ülkede bu coğrafyada bize verilmiş bir lütüf değil emanet Türk doğmanın sorumluluğu. Kendimizi yetiştirelim ki günü gelip Türk olduğumuzu dünya hatırladığında liyaket sahibi insanlar doğru kadrolarda doğru stratejilerle ülkeyi ve bölgeyi yönetsin.

Bunlar İlginizi Çekebilir