Eyz
YazarEyz
883 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Şub 27, 2019

Sular Şehri Venedik


İtalya'nın kuzeydoğusunda birbirinden kanallarla ayrılmış 118 adadan oluşan bir şehir...

Kimine göre dünyanın gezilebilecek en güzel şehri, kimine göre aşıkların, kimine göre maskelerin, kimine göre de kanalların kenti. Doğal güzelliklerinin yanında birbirinden eşsiz dini yapıları, müzeleri ve mimari eserleri de mevcuttur. Venedik’te yapmanız gerekenlerin başında muhakkak romantik bir gondol turu yer alır. Ancak Venedik’e gitmediyseniz işte muhakkak görmeniz gereken yerler;

Doğal güzellikleri, mimarisi ve birbirinden etkileyici sanat eserleri ile turistlerin en önemli uğrak merkezlerinden biri olan Venedik, yüzlerce su kanalı ve köprünün üzerine kurulu olması bakımından dünyanın en sıra dışı turizm merkezlerinden biri konumunda. İtalya'nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik, kıyı şeridi boyunca uzanan bir lagün içerisinde Po ve Piave deltaları üzerine kuruludur. İsminin Milattan Önce 10'uncu yüzyıllarda bölgede yaşayan "Veneti" halkından aldığı varsayılmaktadır. Venedik, tarihi özelliği kadar, 13'üncü yüzyıldan itibaren sanat ve ticaretin de en önemli noktalarından biri olmuştur. Venedik, tarihte Akdeniz ticaretinde çok büyük öneme sahip bir kentti. Anadolu'da da olmak üzere Venedik'in birçok kolonisi Ortaçağ boyunca kent ekonomisini besledi. Roma döneminden beri varlığını sürdüren Venedik, Ortaçağ boyunca seçkin erkeklerin oy kullanabildiği bir cumhuriyetti. Seçilmiş Doç tarafından yönetilen Venedik, uzun yıllar dünya ticaretine yön veren kentlerden biri oldu.

. Kanal turu, Venedik'e gelen her turistin mutlaka gerçekleştirdiği atraksiyonların başında geliyor. Dar sokaklarda yürümek, San Marco Meydanı'nda bir kahve içmek veya Venedik'in hemen yakınındaki renkli Burano balıkçı kasabasını ziyaret etmek kente gelenlerin mutlaka yaptığı şeyler arasında.

Ocak ve Şubat ayları arasında gerçekleştirilen Venedik Karnavalı da turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmakta. Bunun yanı sıra iki yılda bir düzenlenen Venedik Bienali ve dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden biri olan Venedik Film Festivali de şehirde turistlerin ilgisini çekmekte.

Venedik Karnavalı: 1268 yılından beri düzenlenmekte olan Venedik Karnavalı, 40 gün boyunca kentin her yanına yayılıyor. Pagan kültürden izler barındıran Venedik Karnavalı'nın en büyük özelliği 40 gün süresince katılımcıların birbirinden değişik maskeler takmasıdır.

13. yüzyıldan günümüze kadar süren zaman zaman da yasaklanan Venedik Karnavalı 1979'dan beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Renkli görüntülere sahne olan Venedik Karnavalı ve kullanılan maskeler, popüler kültürede de yer bulmaktadır.

Bunlar İlginizi Çekebilir