Selin Dünya
YazarSelin Dünya
2 dakika okuma süresi
Haz 19, 2019

SQL ÖĞRENMEK


SQL NEDİR/ÖĞRENMEK BİZE NE KATAR?

SQL öğrenmek eskiden kütüphanelerden kitap aramak için veya kaç kopyası olduğuna bakmak için kullanılırmış aslında şuanda da aynı işlevi olduğunu söyleyerek SQL’i neden kullandığımızı bu yazıda açıklayacağım.

Bir şirkette kaç kişinin çalıştığını,kaç kişinin ne kadar maaş aldığını,kaç dil bildiklerini yani istediğiniz her veriyi girebileceğiniz ve tablo oluşturduktan sonra istediğiniz sorgulamalarla direkt cevabı getiren velinimet.

İngilizce açılımı ‘Structured Query Language’ türkçesi ‘yapılandırılmış sorgu dili’

SQL, kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapılabilir. SQL’e özgü cümleler kullanarak veri tabanına kayıt eklenebilir, olan kayıtlar değiştirilebilir, silinebilir ve bu kayıtlardan listeler oluşturulabilir.

Veritabanı Yaklaşımı ile birlikte bir veri sorgulama diline veya aracına ihtiyaç duyulmuştur. İlk başta matematiksel bir sözdizimine sahip olan SQUARE adlı bir dil geliştirilmiştir. Geniş kullanıcı kitleleri tarafında kolay kullanılabilmesi için matematiksel söz dizimli SQUARE dilinden vazgeçilerek, İngilizce’ye benzer sözdizimine sahip bir dil oluşturulmuş ve SEQUEL olarak adlandırılmıştır. Daha sonra da bu SEQUEL dili, İngilizce söylenişine paralel olarak SQL olarak adlandırılmıştır.

SQL dili ilişkisel alanda büyük ilgi görmüş ve İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinin (İVTYS) tümünde yer alan standart dil görünümü kazanmıştır. Bu nedenle Veri Tabanı konusunda çalışan tüm bilişim teknik personeli tarafından bilinmesi gereken bir dil konumundadır.

Yani bir SQL öğrenmek size hem çok iyi paralar getirir hem de işinizi bir hayli kolaylaştırır.

Bunlar İlginizi Çekebilir