Burak Enes
YazarBurak Enes
3 dakika okuma süresi
Haz 10, 2021

SOKAK HAYVANLARINA YARDIM ETMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?


Sokak Hayvanlarına Yardım Etmek İçin Neler Yapabiliriz?

1- Satınalmak yerine Sahiplenin

Eğer evcil hayvan sahiplenmek için maddi ve manevi olarak hazırsanız, barınaklardan ve sosyal medyada ki sahiplendirme sayfalarından destek alarak sokaklarda ve barınaklarda terkedilmiş ve zor durumda her cins ve boyutta her yaşta kedi ve köpek bulabilir hiçbir ücret ödemeden sahiplenebilirsiniz. Böylece gerçekten muhtaç bir hayvana evinizi açarak canlı hayvan ticaretine katkıda bulunmamış olursunuz.

2- Sahiplendirme, Besleme ya da Tedavi yapan Gönüllülere yada Derneklere Yardım Edin

Hayvan sahiplenmek ciddi bir sorumluluk gerektirir ve hepimizin imkanları buna yeterli olmayabilir. Ancak sahiplendirme, Besleme ya da Tedavi yapan Gönüllülere ya da Derneklere yardım etmek çoğunlukla düşündüğünüzden daha kolaydır. Tedavisi bitmiş ve yuva arayan hayvanlara geçici ev olmak, besleme yapan gönüllülere mama desteği sağlamak ya da aile arayan kedi ve köpeklerin sosyal medyada ilanını paylaşmak bile onlar için yapabileceğiniz yardımlara örnektir.

patiliyo.com

3- Barınak Gönüllüsü Olun

Günümüzde bir çok il ve ilçede Yasa gereği belediyelerin kurduğu Hayvan Rehabilitasyon Merkezleri ve Barınaklar vardır. Burada hayvanlar yine yasa gereği kısırlaştırılıp, aşılanır, onları sahiplenecek aileler aranır. Bu süreçler sırasında belediye personellerinin yanı sıra barınaklarda gönüllülerin çalışması onların daha mutlu olmasını sağlayabilir. Barınaklara mama yardımı yapabilir, orada bulunup yuva arayan hayvanların sosyal medyada ilanlarını yayabilir ya da barınaklarda onlara oyun oynayabilirsiniz. Gönüllü desteğinin aynı zamanda sivil denetim mekanizması olduğunu göz önünde bulundurarak onları barınaklarda yalnız bırakmayın.  

4- Yakınlarınızda ki Veteriner Hekimleri Bilin

Evinize ya da iş yerinize yakın olan veteriner hekim kliniklerinin adreslerini, telefonlarını ve çalışma saatlerini bilmeniz, hasta yada kaza geçirmiş bir hayvan bulduğunuzda doğru acil müdahalede bulunmanız açısından çok önemlidir.

5- Çantanızda ya da Aracınızın Bagajında Her Zaman Biraz Mama Bulundurun

Sahipsiz sokak hayvanları için çantanızda ya da aracınızın bagajında her zaman biraz mama bulundurun yada imkanlarınızın elverdiği ölçüde düzenli mama dağıtımı yapın.

patiliyo.com

 6- Yemek Artıklarını Ayrıştırın

Barınaklara yardım etmek ya da mama dağıtımı yapmak bütçenizi zorluyorsa sofranızdan artan kedi ve köpeklerin yiyebileceği yemekleri temiz kaplarda kapınızın önüne koyun. Sıcak yaz günlerinde içmeleri için muhakkak su koymayı unutmayın.

7- Hayvan Hakları için çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarına Destek Verin

Ülkemizde hayvan hakları için çalışan birçok sivil toplum kuruluşu vardır. Güvendiğiniz derneklere maddi yardım yapabileceğiniz gibi onlarla beraber hayvan hakları için eğitim, yasalar ya da denetim gibi kolektif bilinci güçlendirebilecek çalışmalar yapabilirsiniz.

patiliyo.com

8- Sokaklarda Onlar İçin Yaşanabilir Ortamlar Hazırlayın

Sokağınızda ki uygun yerlere kışın soğuktan yazın sıcaktan korunabilecekleri uygun barınma ortamları yapabilir , bu barınma ortamlarının temiz ve güvenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar İlginizi Çekebilir