Kanan Mirzayev
YazarKanan Mirzayev
2 dakika okuma süresi
Şub 21, 2020

  Rob Gonsalves Tabloları : Gerçekle Fantastiğin Büyülü Bileşimi


  Optik İllüzyon

  Kanadalı ressam Rob Gonsalves büyülü gerçekçilik akımının en önemli temsilcilerinden biridir. Gerçek ve fantastiğin kusursuz bir bileşimi olan tabloları, aynı zamanda birer optik illüzyon harikasıdır.

  Rob Gonsalves Kimdir?

  Kanadalı ressam Robert Gonsalves 1957 Toronto doğumludur.

  Üniversitede mimarlık eğitimi alır ve bunu takip eden 5 sene boyunca tam zamanlı mimar olarak çalışır.

  Mimarlık geçmişinin sanatına etkisini görmek hiç de zor değildir. Tablolarında sık sık mimari detaylara yer vermesi bu etkinin bir kanıtı gibidir.

  Perspektif algımızla bu denli büyük bir ustalıkla oynayabilmesi de tabii ki tesadüf değildir90’lı yıllarda Toronto’da katıldığı bir sanat sergisinin ardından, aldığı güzel tepkilerin de verdiği cesaretle, mimarlıktan ayrılır ve kendini tamamen resme adar.

  Washington’daki Huckleberry Güzel Sanatlar galerisinin de eserlerine ilgi göstermesi ve onların reprodüksiyonunu üstlenmesi Gonsalves’in sanatını bir üst boyuta taşır.

  Kısa zaman içinde yaratıcı tablolarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken bir isim haline gelir.

  Fakat ne yazık ki yaşadığı ağır depresyona yenik düşerek 2017 yılının Haziran ayında 59 yaşındayken kendi hayatına son verir.Büyülü Gerçekçilik

  Rob Gonsalves, tablolarında yarattığı optik illüzyon nedeniyle, sık sık sürrealist olarak tanımlanır. Fakat bu tam olarak doğru sayılmaz. Onun dahil olduğu sanat akımı daha ziyade, büyülü gerçekçiliktir.

  Çünkü ressam fantastik hatta doğaüstü ögeleri, son derece gerçekçi karelere, şaşırtıcı bir etki oluşturmak için, kasten ve planlı bir şekilde yerleştirir.

  Bir başka deyişle gerçekle fantastiği, olağan ile olağanüstünü ve mantıkla mantık dışını aynı tabloda büyük bir incelikle ve son derece ikna edici bir şekilde birleştirir; bambaşka bir dünyaya pencere açar.

  Onun eserlerine büyülü bir hava kazandıran da budur.Rob Gonsalves Tabloları

  Ünlü ressam daha önce verdiği röportajlarda işin uzun süren, zahmetli kısmının skeç kısmı olduğunu belirtir.

  Çünkü tabloları son derece detaylıdır ve istenen etkinin yaratılabilmesi için iyi bir planlama şarttır.Skeci kusursuz hale getirebilmek için pek çok kez değişiklik yapması gerekir.

  Geri kalan 3-4 haftalık resmetme süreci, kendisine göre, işin daha kolay ve keyifli bölümüdür.

  Gelin Rob Gonsalves imzalı etkileyici tablolara beraber göz atalım.Daha detaylı inceleme yapmak isteyenler Rob Gonsalves‘in ailesi tarafından yönetilen Facebook sayfasına bu linkten, tablo ve resim kitaplarıyla ilgili ek bilgilere ise bu linkten ulaşabilirler.

  Bu yazıyı beğendiyseniz Sanat bölümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

  Bunlar İlginizi Çekebilir