Kaan Müderrisoğlu
YazarKaan Müderrisoğlu
3 dakika okuma süresi
Haz 10, 2020

Renkler Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Gözlerimizle renk algılaması ışığın fiziksel durumuyla ilişkili, insanlarda ve hatta hayvanlarda belirli hislerin oluşmasına neden olan nörofizyolojik bir süreçtir. Temelde, bu bizi farklı şekillerde etkileyen, farkı deneyimleri üreten ancak benzer modellere sahip bir enerjidir. Her bir renk farklı bir anlama sahiptir.

Kırmızı

Bilindiği gibi aşkın, tutkunun ve neşenin rengi kırmızı Uzakdoğu kültürüne göre aynı zamanda şansın rengidir. Her ne kadar neşe ve coşkuyu sembolize etse de ölçülü kullanmaya özen gösterin. Zira fazlası huzursuzluk hissi verebilir. Mutfakta ocak fırın gibi ateşi simgeleyen eşyalar olduğundan bu alanda kırmızı kullanmaya gerek yoktur.

Sarı

Şan şöhreti simgeleyen renklerden biri olan çalışma odası için uygun bir renktir. Eviniz dışında ofisinizde de sarıyı tercih edebilirsiniz. Koyu sarı işe kişisel gelişmeyi sembolize eder. Kısacası sarı çalışma alanlarınıza en uygun renklerden birdir. Aynı zamanda ışık kullanımında da sarı ve tonları tercih edilmeli, yine oda aydınlatmasında büyük pencereler tercih edilerek doğal güneş ışığından bolca faydananılmalıdır.

Yeşil

Doğallığın ve sağlığın simgesi yeşil rengi aynı zamanda büyümeyi de temsil eder. İçsel denge ve huzuru da sağlayan yeşil rengini evinizin pek çok bölümünde kullanabilirsiniz. Büyümeyi temsil ettiğinden ötürü çocuklarınızın odası için son derece ideal bir renk olacaktır. İçsel denge açısından da evinizde yoga yaptığınız alanlarda tercih edebilirsiniz.

Mavi

Kişiye huzur veren dinlendirici bir diğer renk olan mavi aynı zamanda suyu temsil eder. Mavi rengi yatak odaları için ideal renklerden biridir. Gerek duvarlarınızda gerekse yatak örtülerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Banyo tuvaletlerde kullanılan mavi, evin pek çok bölümüne uyan bir renktir.

Turuncu

Yaratıcılığı kuvvetlendiren ve de dikkati sağlayan renklerden birisi olan turuncu bu niteliklerinden ötürü çalışma odaları ve ofisler için son derece uygundur. Duvarlar için iddialı olan bir renk olmasından ötürü aksesuar ve objelerde kullanmanız daha doğru olacaktır. Turuncu rengini kullanırken arkanızdaki eşyalarda olmamasına dikkat etmeli, görebileceğiniz alanlarda kullanmalısınız.

Beyaz

Saflığın ve temizliğin rengi beyaz kişiye verdiği güven duygusundan ötürü evin her bölümünde rahatlıkla kullanılabilir. Saflık hissiyatından ötürü kendinizle baş başa kaldığınız yatak odanızda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hijyen duygusundan ötürü ise mutfak ve banyo gibi alanlar için gayet idealdir. Yine güven duygusu verdiği için evin giriş kısımlarında kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mor

Zihinsel motivasyon, kişisel farkındalık ve şifa enerjisi yüksek olan mor rengi titreşimi olan bir renktir. Bu özelliğinden ötürü ölçülü kullanılmalıdır. Yatak odası için ideal renklerden biri olan moru yatak örtülerinde tercih edebilirsiniz. Kişiyi düşüncelere sevk eden bir renk olduğundan oturması odası da ideal kullanım alanlarından biri olacaktır.

Gri

Yardımseverliği sembolize eden gri çocuk odaları için uygun renklerden birdir. Aynı zamanda gözü yormayan bir renk olmasından ötürü ofis alanlarında da sıklıkla kullanılır. Mevsimsel açıdan ise sonbaharı çağrıştıran griyi metalik renklerle bir arada kullanmak akıllıca olacaktır.

Turkuaz

Üst düzeydeki bir değişimin ve dönüşümün simgesidir. Açık fikirli, yardımsever ve gururludur. Dikkati ayakta tutar. Kendini ifadeye yardımcıdır. Olumsuzluğu yaşamdan korkma ve çekingenlik olarak ortaya çıkar. Duygusal ve zihinsel soyutlanma isteği de bir başka olumsuz etkisidir.

Bunlar İlginizi Çekebilir