Çağan Demir
YazarÇağan Demir
2 dakika okuma süresi
Nis 8, 2021

Proust yaşamınızı nasıl değiştirebilir? Kitap Yorumu


Değiştiremez,hiçbir kitap hiçbir film veya hiçbir gezi,siz yaşamınızı değiştirmek istemediğiniz sürece yaşamınızı değiştiremez.

Bu kadar kısa bir cevapla bu soruyu cevaplayabilmemin nedeni Allain de Botton ın yaptığı kapsamlı araştırmada yatıyor. Kitapta Proust un hayatı , yazdığı 7 ciltlik kitabın yazım aşaması ve kitaptaki tasvirler bulunuyor.

Botton ın yaptığı araştırmaya göre;

1)Proust gereksiz ayrıntıları çook uzun anlatıyor. Öyleki karakterlerinden birinin uykuya dalma eylemini sadece 30 sayfada anlatmış. Hatta İngilterede bu konuyla ilgili Proust'u özetleme yarışması düzenlenmiştir.

2)Proust'un ne kadar çıt kırıldım, hayatta ne kadar başarısız olduğunu ve aile parasıyla nasıl geçindiği anlatılıyor.

3) Proust un arkadaşlarına ve çevresine ne kadar Proustça(Yapay ve bayağı) davrandığını görebiliyoruz.Taa ki Proust arkadaşlarının adlarını biraz değiştirip hikayelerinde gerçek duygularını ifşa edene kadar.

4) Bizim devrin sosyotiği sayılan Aristokratlarla takılan Proust'un Louvre müzesinde bir kaç resim görüp, resimlerdeki detaylardan etkilenip romanlarında işlediğini okuyoruz.

5)Hiç kimseyi gözümüzde büyütmememiz gerektiğini Proust'un laydi ve düklerle geçirdiği zamanlarda gözlemleyebiliyoruz.

6)Proust için önemli olanın gelenekleri ve alışagelmiş kuralları aşarak farklı bir tarz getirmek istemesini Allain de Botton un yazılarında okuyabiliyoruz.

Proust yaşamınızı nasıl değiştirebilir kitabından öğrenceğiniz tek şey nasıl Proust gibi olmamalısınızdır. Botton ın kitabını başlarda kötü algılamıştım 5. ve 6. maddelere denk geldiğimde kitap hakkımdaki görüşüm fena değil'e yükseldi. Bu kitap bana yazarı ne kadar iyi olursa olsun kitabın konusunun ne kadar önemli olduğunu öğretti. Proust un kitaplarını okuduysanız ve Proust a karşı bir merakınız varsa bu kitabı okuyup beğenebilirsiniz ancak benim gibi Fransız edebiyatına karşı ilgisi olmayan birisiyseniz bu kitaba hiç ilişmeyin derim. 

Bunlar İlginizi Çekebilir