Şule Birgül
YazarŞule Birgül
2 dakika okuma süresi
Oca 26, 2021

''Polyglot'' kavramını hiç duydunuz mu?


Neden Polyglot olmalıyız?

Çok dilli, kendini birden çok dili öğrenmeye ve konuşmaya adamış kişilere poliglot denir. "Poli" öneki birden fazla anlamına gelir. "Glot" ise Yunanca bir kelimedir. Bu nedenle, teknik olarak bir çok dilli, bir dizi dil konuşan herkes poliglottur.

Çok dilli olarak kabul edilebilmesi için konuşulması gereken belirli sayıda dil yoktur. Beyninin izin verdiği kadar çok dil öğrenilebilir.

Çok dilli olmak, bir kişiyi akranlarından ayıran etkileyici avantajlara sahiptir. Çoğu dil öğrencisi, bir dil öğrenmenin kolay bir iş olmadığını iddia etse de, faydaları zorluklardan daha ağır basıyor.

Peki herkes neden birden çok dil öğrenmelidir?

Size sonsuz fırsatlar getirebilir: Birinin birden fazla dil konuşma yeteneği, onları akranlarından ayıran şey olabilir. Çeşitli pozisyonları doldurmak için poliglot arayan birçok küresel ve çok uluslu şirket var. Bu nedenle, bu tür şirketler için çalışmayı düşünürseniz, birden çok dil şansınızı müthiş arttıracaktır.

Beyin için iyi bir egzersizdir: Uzmanlar, dil öğrenmenin kişinin beynini çalıştırmanın en pratik ve etkili yollarından biri olduğunu iddia etmektedir. Beyne iyi bir çalışma sağlar ve zihni zinde tutar. Aynı zamanda zihnin birden çok görevi yerine getirmesine yardımcı olur. Bu iddiayı desteklemek için yapılmış çok az çalışma olmasına rağmen yeni bir dil öğrenmenin hiçbir zararı yoktur.

Kişiye bir tatmin duygusu verir: İkinci veya üçüncü bir dil konuşma yeteneği, kişinin kendine olan güvenini arttırmaktadır. Bu nedenle, kendinize olan güveninizi artırmak istiyorsanız, ikinci bir dil öğrenmek size yardımcı olabilir.

Yaşlanmaya bağlı hastalıkların etkisini geciktirir: Çok dilliliğin Demans ve Alzheimer gibi yaşlanmaya bağlı hastalıkları engellememektedir ancak hastalığın kişi üzerindeki etkisini yavaşlatır. Bbc.com, Psycholinguist tarafından yayınlanan bir makaleye göre Ellen Bialystok, Toronto'daki York Üniversitesi'nde tek dilli ve iki dilli yaşlanan bir popülasyonu karşılaştırırken şaşırtıcı sonuçlara ulaşmıştır. İki dilli olan kişiler daha geç yaşlanmaktadır.

Zamanınız olana kadar beklemenize gerek yok, şimdi zamanı yaratın. Görevinizde size yardımcı olacak kitaplar ve uygulamalar gibi dilbilim kaynakları edinin. Veya link size yardımcı olabilir, kendinize iyi bakın! 

Bunlar İlginizi Çekebilir