Muhammet Akay
YazarMuhammet Akay
2 dakika okuma süresi
May 26, 2020

PHP Nedir?


PHP web Tabanlı, nesne yönelimli betik bir programlama dilidir. Çok sayıda özelliği bünyesinde barındıran bu dil web uygulaması ve internet sitesi yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Çok çeşitli özellikler sunan çok yönlü ve maharetli kod yazma dili sitelere birçok işlev katmayı sağlayarak web sayfalarını interaktif ve canlı bir hale getiriyor. Dinamik bir web site oluşturma sürecini çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamayı sağlıyor.

Avantajları

᛫  PHP web siteleri için gereken tüm araçları ve çözümleri ücretsiz olarak sunan açık kaynaklı bir dildir.

᛫  Açık kaynaklı olması sebebiyle yaygın biçimde kullanılır ve sürekli geliştirilir. PHP'de kod yazarken herhangi bir sorun karşılaşılırsa internette yapılacak kısa bir arama ile soruna yönelik çok sayıda cevap bularak hızlı bir şekilde destek bulunabilir.

᛫  PHP birden fazla işletim sisteminde, Linux, Unix türevi, Microsoft Windows, Mac OS X, RISC OS dâhil olmak üzere çok çeşitli platformda çalışabilir.

᛫  Java nesnelerinin oluşturulabilmesi ve şeffaf biçimde PHP nesneleri olarak kullanılabilmeleri önemli bir diğer özelliktir.

᛫  Oldukça kolay kullanımlı bir programlama dilidir. Öğrenme esnekliği sağlar ve yeni bir dilin syntax’ını veya mimarisini öğrenme zahmetini ortadan kaldırır.

᛫  Çok fazla sistem kaynağı gerektirmediğinden, PHP diğer dillere kıyasla çok daha hızlıdır. Farklı yazılımlarla çalıştığında bile diğer işlemleri yavaşlatmaz.

Sonuç

Eğer dinamik bir web sitesi yapmak istiyorsanız PHP sizin için kesinlikle doğru seçimdir. Bu seçimi yaparak web sitenizi hiç sorun yaşamadan yönetebilir ve geliştirebilirsiniz.

Faydaları saymakla bitmeyecek bu dil ücretsizdir ve birçok platformla uyumludur.

Bunlar İlginizi Çekebilir