Simge çalışkan
YazarSimge çalışkan
2 dakika okuma süresi
Eki 26, 2019

Oyun İnceleme


Kholat

Cevapları bulabilecek misin?

Doğrulara az da olsa yaklaşabilecek misin?

Peki ya, hayatta kalabilecek misin?

gibi soruları oyuncuya yönelterek oyuncunun merağına merak katan Kholat'a gelin şöyle bir bakalım.

Bağımsız yapım Kholat, korku tarzındaki oyun pc ve mac için 9 Haziran 2015 tarihinde çıkışını yaptı.

Seslendirmenin ingilizce olduğu oyun Türkçe arayüz ve altyazı desteğine sahip. Türkçe hariç 11 farklı dil içinde aynı destek mümkün.

9 Kayakçının 2 Şubat 1959 yılında Kholat Syakhl dağının doğusunda esrarengiz bir şekilde ölü bulunmaları ve ölümleri hakkında ortaya atılan teoriler genelinden esinlenerek yapılan bu korku oyununun gerçeğe dayalı bir altyapısının olduğunu söylemek gerekmez herhalde.

Oyun yapımında, esinlenilen bu esrarengiz olaya kısaca değinecek olursak;

Olayın yaşandığı yere kayakçıların grup lideri olan L.Alekseievich Dyatlov'un soy adı verilmiş. Yani orası Dyatlov geçidi olarak anılıyor. Grup 8 erkek 2 bayan olmak üzere toplam 10 profesyonel kayakçıdan oluşuyormuş ancak grubun onuncu üyesi ayağını burktuğu için geri dönmek zorunda kalmış. Bir gece çadırlarından montlarını dahi giymeden terk eden kayakçılar, çadıra geri dönmek isterken donarak (!) ölmüşler ki bir kayakçının kafatası fazlasıyla hasar almış, başka bir kayakçının dili kopmuş / -arılmış, çadırları ise içeriden yırtılmış ve kullanılamayacak hale gelmiş bir şekilde bulunmuş, ayrıca bir kaç kayakçının vücudunda ise çok fazla radyasyona rastlanmış.

1959'dan beri bu 9 kayakçının ölümünün üzerindeki sır perdesi hala aralanamadı.

Gerçekçi olayın kurgulanmış haline dayanan bu oyun elbette size bu olayın nasıl yaşandığı hakkındaki sır perdesini aralayamıyor. Oluşturulan teoriler ile size sadece olay hakkında düşünmek için bir kaç fikir sunuyor.

Çarpıcı grafikleri, 'hayır korkmadım.' deseniz bile ürkerek oynamanıza neden olan bir oynanışa bir de bu ürkütücü yaşanmış olay hakkında bilgi sahibi olarak oynamak, oyunu ve oynanışı daha da korkutucu yapıyor olsa gerek.

Bunlar İlginizi Çekebilir