Cansu Doğan
YazarCansu Doğan
2 dakika okuma süresi
Şub 4, 2019

  Öğrenciye Ek Gelir İmkanları


  Öğrenciye Ek Gelir İçin İpuçları

  Bahar döneminin başlamasıyla birlikte biz öğrencilerin ek gelir arayışı kaldığı yerden devam ediyor. Bu yazımızda neler yapabiliriz, nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bu konuları derledik.

  1. Üniversite İmkanları

  Her dönem başında okullar, enstitüler kısa süreli de olsa part-time iş imkanı için ilan yayınlar. Örneğin; yemekhane, kütüphane, enstitüler haftalık belirli bir saat için öğrencilere kontenjan ayırırlar. Bu ilanları takip etmek faydalı olacaktır. Bunun dışında okulunuzun Erasmus, basın-yayın ofislerine uğrayarak ihtiyaçlarının olup olmadığını sorabilirsiniz.

  2. Üniversite Çevresi

  Bu yöntem aramızda biraz daha acil ihtiyacı olanlara yönelik. Okulun çevresindeki fotokopiciler, kırtasiyeler ve kafeler part-time iş konusunda derslerinize göre rahatlıkla idare edebileceğiniz yerler. En büyük avantajı okulunuzun yakınında olması ve işe gitmek için yol ücreti ödemenize gerek kalmamanız.

  3. Okuduğunuz Bölüme Yönelik İş Yerleri

  Hepimiz biliyoruz ki part-time iş ilanları çeşitli iş bulma sitelerinde kısıtlı ve küçük şehirde okuyanlar için part-time iş bulmak oldukça zor. Okuduğunuz şehirde güvenebileceğiniz  iş yerlerine uğrayarak işverenlere CV bırakmak hem cesaret veren hem de önünüzü açabilecek bir yol. Sigortayla ilgili bir bölümdeyseniz bir sigorta şirketiyle görüşmek mantıklı olabilir. Mühendisler için civardaki fabrikaları denemek şimdi olmasa bile birkaç ay sonra telefonunuzun çalmasını sağlayabilir.

  4. Alışveriş Merkezleri

  Bu yöntem de birçok arkadaşımızın tercih ettiği, sektörde tecrübe kazanabileceğimiz yerler. Şehirde bulunan alışveriş merkezlerinde sevdiğiniz ilgilendiğiniz bir iş yerinde çalışmak hem eğlenceli hem de kazançlı olabilir.

  5. İmkanları Zorlamak

  Makale hazırlamak, ödev ve düzeltme yapmak birçok öğrencinin etik olup olmadığı tartışmalı olmakla birlikte kullandığı bir başka yöntem. Peki biz öğrencilere nasıl ulaşabiliriz? Mail adresinizi birkaç kağıda yazarak duraklara, okul civarı direklere, kantindeki masalara bırakarak size talep oluşmasını sağlayabilirsiniz. Çevrenizdekilere de bu tür işler yaptığınızı belirterek ek gelir imkanı sağlayabilirsiniz.

  Şimdiden iyi çalışmalar.

  Bunlar İlginizi Çekebilir