Cansu Doğan
YazarCansu Doğan
2 dakika okuma süresi
Mar 2, 2019

Öğrenciler İçin 5 Tasarruf Yöntemi


Burs gününü sabırla bekleyenler, nereye harcadığını bir türlü anlamayanlar bu yazımız tam size göre. Bu kadar da olur mu demeden önce uygulamanızı şiddetle öneriyoruz çünkü ayda 100 tl tasarrufu garanti ediyoruz! Öğrenciler için tasarruf yöntemlerini derlediğimiz önerilerimiz:

1. Okul yemekhanesini tercih edin

Kafeler, burger houselar, cheesecakeler hepsi harika yemekler ancak tasarrufa geçmek istiyorsanız dışarıda yediğiniz menü sayısını azaltmalısınız. Özel günlerde ve kendinizi ödüllendirdiğiniz zaman haricinde okul ve yurt yemekhanesinden ayrılmayın :)

2. Yanınızda sadece ihtiyacınız kadar nakit taşıyın

Kendinizi gereksiz ürünler alırken buluyorsanız  yanınıza fazla nakit aldığınızı gösterir. Dışarı çıkmanızın amacı iki ürünse beş ürünle dönmeyin. Listenize uyun ve satın almadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün.

3. Termos kullanın

Evet, doğru okudunuz. Çok minik bir adım ama bir aylık çay/kahve ihtiyacınızı kendiniz hazırladığınızda harcadığınız miktarla başka bir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

4. Çok kullanımlı su şişesi tercih edin

Hem çevrenize hem cebinize yararlı bir başka yöntem suyunuzu yanınızda taşımak. Ağırlığı fazla olmayan mini bir su şişesi edinmeniz bir aylık harcamanızda küçük de olsa fark yaratacaktır. Her gün taşımasanız bile belirli günler yanınıza alabilirsiniz.

5. İndirimleri takip edin

Her öğrencinin giyim, kitap ve kişisel gibi  ihtiyaçları vardır. En kısa sürede satın almak yerine farklı sitelerden veya farklı mağazalardan alternatif ürünleri araştırabilirsiniz. Örneğin, kitap alacaksanız fotokopi veya ikinci el araştırması mutlaka yapın. Kıyafetlerde sezon indirimlerini takip edin. Kişisel ihtiyaçlarınızda market indirimlerini kaçırmayın.

Çok küçük adımlar gibi gözükse de biz öğrenciler için etkili tasarruf yöntemlerini kısaca sıraladık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Bunlar İlginizi Çekebilir