Barkın Sevinç
YazarBarkın Sevinç
2 dakika okuma süresi
Ara 10, 2018

Nedir bu RFİD?


Hepiniz barkod'u biliyorsunuz peki RFİD'yi duydunuz mu daha önce hiç? Duymadıysanız da barkod'u sorgulayarak başladığım için cümlelerime hepiniz az çok tahmin etmişsinizdir ne olduğunu ama hayır sizin düşündüğünüz kadar basit bir şey değil.

RFİD 1970'lerden beri kullanılan. Basitçe açıklanması gerekirse barkodun gelişmiş teknolojisidir ve birbirlerinden bayaa da farklıdırlar aslında. Peki nedir RFİD'nin açılımı gavurca söyleyecek olursak Radio Fraquency Identification iken türkçesi Radyo Frekans Tanımlama olarak geçmiştir literatüre.

Peki nerelerde kullanılır bu RFİD? RFİD'yi tıpkı barkod gibi ürünlerin etiketlerinde kullanabilir bunu zaten barkoda benzediği için ve gelişmiş versiyonu olduğu için hepiniz tahmin etmişsinizdir ama RFİD aslında hayatımızın neredeyse her noktasında HGS'lerde, kredi kartlarınızın temassız okuyucu özelliklerinde ve izmirliyseniz Kentkartlarınızın içinde.

Şimdi diyorsunuzdur ki madem bu kadar eski ve barkoda göre daha gelişmiş neden hala barkod kullanılıyor? Sebebi sizin de tahmin edebileceğiniz gibi barkod'un RFİD'ye göre daha uygun fiyatlı olması bu sebepten eminim ki bir süre daha birlikte hayatımızın içinde rol almaya devam edecekler.

Nasıl çalışır bu RFİD?

RFİD etiketinin içinde uykuda olan bir çip vardır ve bu çip RFİD okuyucudan gelen radyofrekansı ile uyandırılına kadar uyumaya devam eder. RFİD okuyucu ile gönderdiğiniz sinyalle istediğiniz etiketteki bilgiyi alabilir ya da yenisini ekleye bilirsiniz.

Her ülkenin kendine ait radyofrekans seviyesi vardır. Her etiket her frekansa cevap vermez. Aynı ülke içinde farklı firmalar tarafından yapılan etiketler de her frekansa cevap vermez. Aynı okuyucu 2 farklı firmanın etiketini okuyamaz. Bunun sebebi her etiketin şifrelenmiş bir şekilde oluşturulmuş olmasıdır ve her üretici kendisine göre şifreler etiketleri.

RFİD etiketler en fazla 2KB bilgi içerebilirler.

3 farklı RFİD çipi vardır. Bunlar; sadece 1 kez yazılıp sınırsız okunabilen, hem yazılıp hem okunabilen ve sadece okunabilen çiplerdir. Bu etiketlerin seri numaraları değiştirlemezler.

Bunlar İlginizi Çekebilir