Eray
YazarEray
2 dakika okuma süresi
Eyl 10, 2018

Neden Web Geliştirme Değil de Mobil Geliştirme?


Mobil uygulama geliştirmenin web uygulaması geliştirmeye göre avantajları

Prestij

Günümüzde websiteleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde servis edilebiliyor fakat mobil uygulamalar her zaman daha profesyonel durur ve güven duygusu verir.

Sonuçta daha zahmetli prosedürlerden geçtiği aşikar :)

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi söz konusu olunca web tarayıcıları mobil uygulamaların yanına yaklaşamıyor bile. 

Tabiki geliştiricinin yeteneğine ve bilgisine bağlı bir durum fakat ekranlar arasındaki geçiş, animasyonlar ve kullanıcının hoşuna gidecek bir çok tasarım ve deneyim mobil uygulamalarda daha başarılı sunulabiliyor. Dolayısıyıla mobil uygulama geliştirmeye başlarsanız kullanıcılarınızı çok daha uzun süre platformunuzda tutabilirsiniz. 

İnternet

Web uygulamalarında eğer internet yoksa dinazor oyunuyla başbaşasınız demektir :) Bu oyunu ne kadar çok seviyorsunuz bilmiyorum ama internetin olmaması web uygulamaları için çözümü olmayan bir problem.

Öte yandan mobil uygulama geliştirirken içeriği tamamen offline sunabilir ve internet geldiği zaman kullanıcı değişikliklerini kaydedebilirsiniz. 

Money Money Money

Can alıcı kısmını sona bıraktım :)

Web geliştirmede hala çok iş var. Birçok yazılım firması hala full-stack, front-end, back-end arıyorlar fakat maaşlar pek tatmin edici değil. 

Junior bir web developer ın maaşı 2800-3500 arasında iken bir iOS Developer için bu aralık 3500-4000 dür. Ayrıca kendiniz uygulamalar geliştirip App Store a koyarsanız ve tutarsa çok güzel yan gelir elde edebilirsiniz.

Kendime göre önemli bulduğum avantajları belirtmeye çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir.

Bunlar İlginizi Çekebilir