Saadet Saniye
YazarSaadet Saniye
685 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Ara 20, 2019

Neden Python ?


En son TIOBE Programlama Topluluğu Dizinine göre Python, 2017 yılının en popüler 10 programlama dilinden biri seçilmiştir.Sebeplerine değineceğiz fakat önce Python ile neler yapabiliriz ona bakalım.

Masaüstü GUI Uygulamaları geliştirebilirsiniz :

Python ile Arayüz geliştirebilir bu arayüzleri gerek web uygulamaları için , gerekse masaüstü uygulamalar için kullanabilirsiniz. Basit bir tkinter kütüphanesi işinizi görecektir.

from tkinder tr

Web siteleri ve Web uygulamaları geliştirmek için kullanabilirsiniz :

Ünli bir çok sitenin Python kullanarak inşa edildiğini biliyor muydunuz ?

Python Kullanarak İnşa Edilen 10 Ünlü Web Sitesi

1-Instagram

2-Google

3-Spotyfy

4-Netflix

5-Uber

6-Dropbox

7-Pinterest

8-Instacart

9-reddit

10-lyft

4. Makine Öğrenmesinde kullanabilirsiniz :

ML ile parmak izi tanımlamaları bulma, stokları tahmin etme ve spam tespit etme gibi harika şeyler elde edilebilir. Kodlayıcılar bunu , Scikit-learn, Tensorflow ve Theano gibi Python modüllerinden yararlanarak destekleyebilir.

5- Kendi Tarayıcı Otomasyonunuzu kurabilirsiniz :

Python’u, tarayıcınızı sosyal medya yayınları yapmak üzere otomatik hale getirmek gibi havalı şeyler yapmak için de kullanabilirsiniz. Bu, Python ile Selenyum kullanılarak yapılabilir.

6-Python Robotiği de mümkün kılıyor :

Python bir raperrypi kodlamak için bir robotun beyni olarak kullanılabilir. Bunu yaparak, robotun çevreye tepki vermesini ve çok sayıda eylem gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Bu saydıklarım Python ile yapılabileceklerin sadece bir kısmı .

Python’u diğer programlama dillerine tercih etmenin de birkaç nedeni vardır.

En önemli neden olarak Python un rahat okunabilir bir dil olmasını söyleyebiliriz. Rahat okunması ve yazılması nedenleriyle Büyük Platformlar ve Sistemlerle Uyumludur ve sorunsuz çalışmaktadır.Şu anda, Python birçok işletim sistemini desteklemektedir.

Ayrıca, Python yorumlanmış bir programlama dilidir. Aynı kodu birden fazla platformda yeniden derlemeden çalıştırmanıza izin verir.Bu nedenle, herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra kodu tekrar derlemeniz gerekmez. Bu programcıya büyük bir kolaylık sunmaktadır.

Geniş ve sağlam standart kütüphanesi ise Python’u diğer programlama dillerinden ayıran en önemli özellik olabilir.Sürekli güncellenen ve hataları giderilen kütüphaneler mevcuttur ve kullanım alanına göre her türlü kütüphaneye Python da ulaşabilirsiniz.Bir çok açık kaynaklı çerçeveleri de mevcuttur.

 Python, test odaklı geliştirme (TDD) yaklaşımını benimseyerek aynı anda kodlama ve test yapmanızı da kolaylaştırır. Kod yazmadan önce gerekli testleri kolayca yazabilir ve uygulama kodunu sürekli olarak değerlendirmek için testleri kullanabilirsiniz. Testler, uygulamanın kaynak koduna göre önceden tanımlanmış gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için de kullanılabilir.

Bunlar İlginizi Çekebilir