Mikail S.
YazarMikail S.
1 dakika okuma süresi
Ara 8, 2020

NASA’dan 1 Dolarlık Ay Görevi! Anlaşma Yapıldı


1 Dolarlık Ay Görevi

ABD Ulusal Havacılık Uzay Dairesi, maliyetleri minimum tutmak amacıyla materyal toplama programı için ihale başlattı. Söz konusu ihale ile birlikte toplamda üç şirket ile anlaşmaya varan NASA, ilerleyen dönemde detayları paylaşacak.

Bu yılın başlarında NASA, düşük maliyetli Ay kaynağı toplama prgramını duyurmuştu. Seçtiği üç şirketten biri olan Lunar Outpost’a eşlik edecek diğer iki şirket ise Kaliforniya merkezli Masten Space Systems ve Tokyo merkezli ispace.

Kaliforniya merkezli Masten Space Systems, 2023 yılında 15 bin dolarlık bir misyon, Tokyo merkezli ispace, 2022 ve 2023’te 5 biner dolarlık iki misyon teklif etti. Bu program kapsamında aslında şirketlere sadece Ay’dan toprak örneğinin toplanması ve NASA’ya bunu Ay’ın yüzeyinde nerede bulacağını bildirmesi için ödeme yapılacağı belirtiliyor. NASA’nın üç şirketten istediği şey ise 50 ila 500 gram arasında değişen ağırlıklarda Ay’dan toprak örnekleri getirmesi.

Konu hakkında ilerleyen günlerde yapılacak paylaşımlar merakla bekleniyor. Peki siz 1 dolarlık Ay göreviyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizimle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bunlar İlginizi Çekebilir