Gizem Ünal
YazarGizem Ünal
3 dakika okuma süresi
Haz 29, 2020

Muhteşem Analizler için Harita Siteleri


Mimarlık okuyanlar için bazı ipuçları

Paftalarınızı, sunumlarınızı hazırlarken veya bir şehrin ,bir ülkenin harita üzerinden analizini yapmanız gerektiğinde zorlanıyor musunuz ? Özellikle mimarlık okumaya yeni başladıysanız ve hocalarınız size bir tavsiyede bulunmadıysa ( genelde bulunmazlar :) ) bazen kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz.  Özellikle projeye başladığınızda ilk yapmanız gereken şeylerden biri analizlerdir. Bu konuda da haritalar bizim vazgeçilmezimiz oluyorlar. Ve tabii görsel anlatım ve estetik de bu işin olmazsa olmazı. Size hayatınız boyunca işinize yarayabilecek ve bir harita üzerinde kolayca değişiklik yapmanıza olanak veren bazı harita siteleri önereceğim. Bunları hem ücretsiz kullanabileceksiniz hem de paftalarınızda , sunumlarınızda muhteşem ,özgün görseller ve analizler yaratmanızı sağlayacaklar.  Hadi o zaman kısa kısa bahsederek başlayalım. 

1.MAPBOX

Bu site benim en çok kullandıklarım arasında.  Muhteşem ve aşırı işlevsel. Bu siteyi ilk keşfettiğimde bana çok karmaşık gelmişti ve gerçekten çalışma mantığını çözememiştim.  Ancak kurcalamalarım ve denemelerim sonucunda mapbox ın engin bir deniz olduğunu keşfettim. Size de  çok basitçe mantığını anlatacağım.  Mapbox layer mantığıyla çalışıyor.  Sol kenarda karşınıza çıkan menüden birçok şeyi değiştirip kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin yolları yok edebilir, renklerini değiştirebilir, etiket ekleyebilir ve onların boyutlarıyla oynayabilirsiniz. Bu gibi şeyleri binalar, yeşil alanlar, su alanları gibi daha birçok katoride uygulayabilirsiniz.  Ve mapbox size birçok harita stili de sunuyor.  Mapbox sayesinde çok sade bir haritayla tek bir şey de anlatabilirsiniz, veya yine çok anlaşılır bir dille birçok şeyi bir arada da sunabilirsiniz. Tek kelimeyle yapamayacağınız bir şey yok.

2.CADMAPPER

Eğer modeliniz için üç boyutlu bir topografya haritası almak , topografyanın etrafında olan tüm binaları üç boyutlu görmek ve bunu sketchup, autocad gibi programlarda hem 3 boyutlu hem 2 boyutlu görüp çalışmak istiyor ama bir türlü bu verilere ulaşamıyorsanız cadmapper tam size göre.  Bu siteyi ben daha çok bir alan hakkında topografik bilgi almak istediğimde veya modelleme sırasında araziyi yerleştirebilmek için kullanıyorum. 

3.MAPSTYLE

Mapstyle , google'ın bir uzantısı. Haritalarda yine mapboxda olduğu gibi değişiklikler yapabiliyorsunuz. Ama ben , alıştığım için mi bilmiyorum , mapboxı daha çok kullanıyorum. Bu siteden de çok güzel uydu fotoğrafları alıp üzerlerinde oynayabilirsiniz.

4.STAMEN MAPS

5.SNAZZY MAP

6.ArcGIS

Bu da oldukça işlevsel bir site. Sanırım daha çok haritacılık okuyan ve haritalarla her daim ilgili olanlar için. Bunu hem program olarak bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz hem de internet üzerinden de işinizi halledebiliyorsunuz. Ancak bu program ayrıntılı analiz yapmak için pek uygun değil. 

En çok kullandığım harita siteleri bunlardı. Bu siteleri kullanarak siz de pinterestte gördüğünüz paftalardaki haritalar gibi görseller üretebilir ve jüri üyelerinizi, hocalarınızı etkileyebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Kendinize çok iyi bakın.

Bunlar İlginizi Çekebilir