Feller
YazarFeller
2 dakika okuma süresi
Şub 4, 2021

  Mühendisliğin Farzları


  Mühendis adayının sahip olması gerek donanımlar

  Keşke şu an sizle burada paylaşacaklarımı bana okulun ilk senesinden, hatta liseden başıma vura vura söyleseydiler. Bazı şeyleri mezuniyete yaklaşınca anlamanın haklı pişmanlığı ve hüznünü taşımazdım. Netflix'te vakit kaybetmeden önce bunlara sahip miyim diye sorgulamanız gereken bazı yeterlilikler var (sonra netflix izleyebilirsiniz:)). Listem daha çok makine mühendisi aday arkadaşlar için olsa da diğer mühendislere de (özellikle inşaat) hitap ediyor.

  1. İyi Calculus ve Fizik(Mekanik) Bilgilisi

  Belki mühendislik eğitiminizde aldığınız 40-50 dersin hepsininin içeriğini tam sindiremeyebilirsiniz. Dersi sadece 'geçip gitmeniz' gerektiğini düşünebilirsiniz. Belki bu yargınız bazı dersler için doğrudur ama Calculus ve Fizik kesinlikle bunlardan değil. Bu dersleri kesinlikle içselleştirmeniz lazım. Öğrenirken bol bol 'neden' ve 'nasıl' sorusunu kendinize sık sık sormanızda fayda var. İlerleyen dersleri bunların üzerine inşa edeceğinizi unutmayın.

  2. Nümerik Yazılım

  Matlab, MATHCAD ya da piyasada bunların yaptığı işi yapan hangi yazılım varsa... İyi derecede bildiğinize emin olun, bir mühendis olarak sık sık hesap yapmak durumunda kalacağınızı ve bunların kağıt üzerinde yapılamayacak kadar hassas bir doğrulukta olması gerektiğini unutmayın.

  3. Teknik Çizim

  En azından bir tanesini (bu bir tanesini popüler olanlardan iyi seçmeniz lazım) kendi elinizi ne rahatlıkla kullanıyorsanız o rahatlıkla kullanmanız lazım. Herkes çizim programı kullanıyor mesele yetkinlik seviyesinde.

  İşin aslı bunları tavsiye etmek benim haddime mi, emin değilim, zor bela atlattığım mühendislik eğitimimde 'keşke önceden biri bana söyleseydi' dediğim şeylerin listesini yukarıda verdim. 

  Başarılar dilerim.

  Bunlar İlginizi Çekebilir