Mustafa Öğe
YazarMustafa Öğe
2 dakika okuma süresi
Ara 14, 2021

Mühendis Olma Arayışı


Mühendislik Öğrencisi Kimdir ?

Mühendislik öğrencesi kim olduğunu bilmekle yükümlü olan kişidir. Bunun yolu da tabii ki mühendisliğin ne olduğunu anlamaya çalışmak ile başlıyor yani "mühendislik dalı" fark etmeksizin ortak amacın insan hayatını kolaylaştırdığı, tanımını hep yaparız. Mühendislik öğrencisi de hangi mühendislik disipline altında çalışıyorsa çalışsın bu niyet ile yola çıkmalıdır.

Mühendis Dünya'yı Nasıl Görmeli ?

Günlük hayatta alanı dahilinde ne ile karşılaşıyorsa bunun nasıl çalıştığını merak etmesi, yürüdüğü yolda rakiplerinden onu ayıracak ve öğrencilik sürecinde ileriye taşıyacaktır. Zamanla problemleri daha iyi görerek üretken bir şekilde çözümler hazırlayabilecektir bu süreci gerçekleştiren mühendisimiz; meraklı, bilgili, üretken bir profile kavuşacaktır. Günümüz iş dünyasında bu profildeki mühendislerin sosyal beceriler ile bu nitelikleri desteklediklerinde gelir düzeyinin diğer meslek gurplarından çok daha üst düzeyde olduğunu tahmin edersiniz. 

Mühendislik Öğrencisi Hangi Riskleri Almalı ? 

Evet bazı üniversitelerde uygulanan hazırlık eğitimini saymazsak bütün öğrenci arkadaşlarım 4 yıl eğitim görüyor. Süre herkes için aynı görünse de öyle olmadığını biliyoruz, arkadaşlarımın bir kısmı geçen yılların çok kısa geçtiğini söylerken diğer arkadaşlarımın ise geçen zamanın onlara çok uzun geldiğinden bahsediyorlardı, oysa hepimiz aynı dönemde aynı derslere giriyoruz :D yani zaman göreceli bir kavram. Durum böyle ve vaktimizi nasıl değerlendirirsek işin sonunda nasıl geçtiği cevabını belirleyici adımlar atmış olacağız. Mesela bölüm sınavlarına girip derslere çalışmak temelde iyi mühendis olmak için ön koşuldur ama yeterli değildir bu yüzden mühendislik gelişimini gerçekleştirmek için her türlü aktiteye katılmak da faydalı olur. Bunu yaparken okul derslerini ihmal ediyorsak, bu derslerden kalma riskini göze aldığımız anlamına gelir. Süreç böyle ilerlerken vakit pazarlığı konusunda ne kazanıp ne kaybetmişiz hesabını iyi yapmalıyız. Bu yolda herkese başarılar diliyorum.


Bunlar İlginizi Çekebilir