Tuana Akgül
YazarTuana Akgül
1.3 k görüntülenme
4 dakika okuma süresi
May 24, 2020

Mîna Urgan "Bir Dinazorun Anıları" Kitap İncelemesi 


Giriş:

Öncelikle, bu yazıyı gördüğünüzde eğer Mina Urgan'ın kim olduğunu tanımıyorsanız şüphesiz onun kim olduğunu ve anılarının neden bu kadar önemli olduğunu merak edeceksinizdir. Bu sorulara elimden geldiğince yanıt vermek ve bu eşsiz kitabı sizlere tanıtmak isterim. Doğrusunu isterseniz ben de bu kitabı okuyana kadar Mina Urgan'ın kim olduğuna dair en ufak bir fikrim bile yoktu. Kitabını okumaya başladığımda ona hemen kanım ısındı. Kitabı bitirdiğimde ise gerçek bir Mina Urgan hayranı olmuştum artık. Bu yazıyı yazma amacım hem sizlere Mina Urgan'ı tanıtmak hem de okuduğum bu keyifli kitabı genel olarak anlatmaktır. Kitap hakkında çok ayrıntıya girmek istemeyişimin sebebi bir gün sizler de okumaya karar verirseniz bu keyiften sizi mahrum etmek istememem. Bir kitabı incelerken ve onun hakkında yorum yaparken öncelikli olarak yazarını tanımak gerekmektedir. Bazı edebiyatçılar bu yönteme karşı çıksalar da ben bu yolu izlemeyi tercih ederim. Bu nedenledir ki bu yazımda kitabın incelemesinden önce yazarını kısaca tanıtmak isterim.

Mina Urgan Kimdir?:

Mina Urgan, İstanbul Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörlüğü yapmıştır. Kitabında da bahsettiği gibi kısa bir süre notre dame de sion'a gitmiş daha sonra Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'ne geçmiştir ve doktorasını da İÜEF(İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi)'de Fransız Filolojisi bölümünde yapmıştır. İngiliz Dili Ve Edebiyatı alanında yaptığı doçentlik ve profesörlük çalışmalarıyla da bu bölümde öğretmenlik yapmaya başladı. İngiliz edebiyatına verdiği eserlerle katkısı çok büyüktür. Ayrıca bir dönem Halide Edib Adıvar'ın da asistanlığını yapmıştır. Mina Urgan'ın çevresi ve ailesi birçok aydınlar ve edebiyatçılarla doludur. Öz babası 'adalar şairi' diye bilinen Tahsin Nahit'tir. Ne yazık ki Mina Urgan daha çok küçükken vefat eder. Bunun üzerine annesi Şefika, ki kendisini kitapta sık sık göreceksiniz, Falih Rıfkı Atay'la evlenir. Mina Urgan ve Falih Rıfkı Atay birbirlerine çok düşkünlerdir. Kitapta da Mina Urgan ve üvey babası olan Falih Rıfkı Atay'ın sevgiyle kurulmuş baba-kız ilişkisini bazen hüzünle bazen de gülerek okuyabilirsiniz. Bu kişilerin yanı sıra Necip Fazıl Kısakürek, Abidin Dino, Arif Dino, Neyzen Tevfik,Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Oğuz Atay, Nazım Hikmet, Mustafa Kemal Atatürk'ün de olduğu daha nice isimlerin Mina Urgan'ın hayatında bir yerleri olduklarını göreceksiniz. Mina Urgan, sonradan boşandığı eşi Cahit Irgat'tan Mustafa Irgat(şair)ve Zeynep Irgat(tiyatro sanatçısı) adında iki çocuğu olmuştur. Hayatı boyunca yaşadığı bazı engellere rağmen değerlerinden vazgeçmeyen bir öğretmen, bir anne ve bir yazar olduğunu hiç tereddüt etmeden söyleyebilirim. Tabi Mina Urgan'ı bu kısacık yazıya sığdırmam mümkün değil. Amacım, onun hakkında az çok fikir sahibi olmanızı sağlamaktı. Mina Urgan'ı kısaca tanıttıktan sonra artık kitaba geçebilirim sanırım. 

Kitabın Bölümleri:

• Birinci Bölüm: Yaşlılık ve Ölüm

• İkinci Bölüm:Çocukluk

• Üçüncü Bölüm:Gençlik-Dördüncü Bölüm:Gençliğimde Tanıdığım Bazı Kişiler

• Beşinci Bölüm:Siyasal

• Son Söz

• Altıncı Bölüm:Mina Urgan'ın Albümünden

Bir Dinazorun Anıları'na dair:

İlk olarak bu kitabı elimden geldiği kadar anlatmak istedım.. Bunu bir eleştiri olarak algılanmasını da kesinlikle istemem. Kaldı ki, böylesine bilgili bir profesörü eleştirmek benim gibi bir aceminin harcı değil. Yalnızca çok beğendiğim ve okurken de çok keyif aldığım bu kitabı paylaşmak ve elimden geldiğince tanıtmak istiyorum. Bu kitapta Mina Urgan kendi yaşlılık dönemini de anlatarak yaşlılığa dair açıklamalar yapar. Bunu yaparken ölüm konusuna da değinir tabii. Daha sonra çocukluk döneminden ve gençlik döneminden bahseder. Tanığı kişiler ve yaşadığı siyasal olaylara da yer vermiştir bu kitabında. En sonda da son sözleri ve kendi albümünden fotoğraflarla bitirir kitabını. Anlattıklarıyla sadece Mina Urgan'ı değil, aynı zamanda eski İstanbul'u ve yıllardır kitaplarını okuduğumuz yazarları da tanırsınız aslında. İstanbul'un yanında Ankara, Bodrum ve Paris gibi yerlerin eski hallerinden de bahseder zaman zaman. Mina Urgan'ın mizahi dili sayesinde neredeyse kahkahalarla güldüğünüz birçok yer bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra o dönemde yaşamış biri olarak o zamanları anlatır Mina Urgan. Toplumdan, siyasi olaylardan ve daha birçok konudan kendi düşüncelerini de katarak bahseder. Eğer araştırmayı seven biriyseniz, Kitaptan yalnızca bahsedilen bilgileri öğrenmiş olmazsınız. Mina Urgan'ın bahsettiği şarkılar, yazarlar, şairler ve kitaplara mutlaka bakmalısınız. Zira kendim de bu kitaptan ismini ve hikayesini öğrendiğim 'kanlı karanfiller' (claveles de sangre) adlı şarkıyı hala keyifle dinlerim. Son olarak, Mina Urgan bu keyifle okunan ve akıcı kitabının aralarına kendi yazdığı şiirlerini ve bazı önemli kişilerin şiirlerini enfes bir yemeğe eklenen çeşniler gibi serpiştirmiştir. Mina Urgan Hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlere wikipedia'dan bir link koydum.

https://tr.wikipedia.org/wiki/M%25C3%25AEna_Urgan

Bunlar İlginizi Çekebilir