Ayşen Özer
YazarAyşen Özer
2 dakika okuma süresi
Oca 3, 2021

Maymundan Geldik Maymuna Gidiyoruz


“Tanrı zar atmaz. Evrende tesadüf yoktur.”*

Maymunlar Gezegeni Fransız yazar Pierre Boulle’ün 1963’te yayınladığı ve 1968 yapımı Maymunlar Cehennemi filmine kaynaklık eden romanıdır. Romanda maymunlar ve insanlar deyim yerindeyse yer değiştirmiş, insanlar birer hayvan maymunlar da aklını kullanabilen, gelişmiş canlılar olarak anlatılmıştır. 

Evrim teorisini bir başka açıdan ele alan eser, evrimsel süreçte insanların dört ayaklarını rahatlıkla kullanamıyor fakat maymunların kullanabiliyor oluşuyla daha ileri geçtiklerini anlatmaktadır. Evrim teorisinin hala gelişmekte olan bir teori olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda paralel bir evrende bu şekilde bir ilerleme neden olmasın ki demeden edemiyorum. Özellikle evrim sürecinin hala devam ettiğini ve insanların ilerleyen teknolojiyle birlikte gerileme gösterdiklerini düşününce hiç de uzak bir ihtimal gibi gözükmüyor. Bir düşünün lütfen, birçok işimizi teknolojik cihazlara yaptırıyor, gün geçtikçe daha az çaba sarf ediyor daha az düşünüyoruz. İnsan kibrini eleştiren eser işte tam da bu noktada bir eleştiri sunuyor bizlere. Akıllı varlıklar olmamız hep öyle olacağımız anlamına gelmiyor. Bilindiği üzere beyin ve vücudumuzdaki tüm kaslar kullanıldığı müddetçe ilerleme kaydediyor. Bu nedenle ne yazık ki günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok gelişme aslında bizim gerilememize sebep oluyor. 

Baştan sona kadar merak ve keyif içerisinde okuduğum bu eser beni hiç beklemediğim bir şekilde düşünmeye sevk etti. Dilinin sade oluşu ve ileri sürülen her iddianın açıklanışı ise okumayı kolaylaştırdığı gibi okuma sürecime daha da zevk kattı. Sizleri de çok etkileyeceğini ve pişman olmayacağınızı düşünüyorum. Herkese iyi okumalar dilerim.

*Maymunlar Gezegeni, Pierre Boulle, s. 168, İthaki Yayınları

Bunlar İlginizi Çekebilir