Semih Cabir
YazarSemih Cabir
512 görüntülenme
3 dakika okuma süresi
May 1, 2020

Macbook? Air?


Almak isteyip de ikilemde kalanlar için kısa bir bilgi vermek istedim.

Elimde Macbook Air 8 GB RAM, 256 GB SSD depolama kapasiteli i5 1.6 Ghz (Boost ile 3.6 Ghz) var. Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak yazıyorum yazıyı. Ben bu cihazı tercih ederken internette aradığım hiçbir yazıda işime yarayacak bilgiler bulamadım.Benden başka almayı düşünen varsa da yardımcı olmasını umut ederim. İki başlık altında incelemeyi düşündüm.

Performans!?

Performans diyince aklınıza ne geliyor? i9 model Intel işemci mi? 32 GB RAM mi? Bunları bir kenara bırakalım. Teknik bilgilere fazla takılmayalım. Microsoft'un arka planda açık bıraktığı uygulamaların ve sistemin yediği RAM miktarı ile 8 GB yetersiz kalıyor. Yani bugün bir Windows OS kullanan bir bilgisayar için minimum almanız gereken bilgisayar 16 GB RAM ister. Ama Macbook Air'i kullanırken hiç RAM'den yana sıkıntım olmadı. Kullandığım model en düşük RAM'e sahip olan modeli ve buna rağmen yeterli bir model. Uygulamadan kaynaklı bir optimizasyon sorunu yaşamadığım sürece cihazım beni yarı yolda bırakmadı. i5 yetersiz kalır mı? Çok güzel soru fakat i5'in 8. nesil Y serisi kullanıldığı için iş üstünde gayet kullanışlı bir işlemci ki bu Y serisi işlemciler Apple ürünlerine özel ve hiç aksatmadan yolunuza veya işinize ara vermeden devam etmenizi sağlıyor. Tabi bu arayı mola ihtiyacınızdan kaynaklı veriyorsanız ona engel olmaz :).

Rahatlık!?

Rahatlıktan kastımız nedir? Kullanım kolaylığı, taşınabilirliği ve bir özelliği daha var ki iPhone veya iPad sahibiyseniz senkronizasyonu. Kullanım kolaylığı ne mi dersiniz? Kapağı kaldırdığınız an açılmak gibi bir hareketle işinizi aşırı kolaylaştırıyor. Kapağı kapatıyorum ve masada bırakıyorum. Döndüğümde kapağı kaldırdığım gibi ekranı geliyor. Mekan değiştirmem gerektiyse kapağı kapatıyorum elimde seyahat ediyorum ve vardığımda kapağı kaldırdığım gibi ekranı geliyor (Son iki cümlem neredeyse aynıydı sadece örneklendirdim). Sadece şifrenizi soruyor. Eğer şifre girmeye üşendiyseniz, daha önce parmak izi ile açılan bir cihaz kullandıysanız bilirsiniz, TouchID ile parmağınızı okutarak hemen bu adımı geçebiliyorsunuz. Aciliyetiniz varsa tuşlara basmak size zaman kazandırır. Taşınabilirlik diyince 1.25 kg ağırlığı ile cebinize sığacak kadar hafif hissediyorsunuz. Ama cihazın genişliği buna engel oluyor :). Senkronizasyon olarak son cümlelerime gelicek olursam iPhone telefonumla beraber kullanıyorum ki bu Apple yetkililerinin de tavsiyesidir. Telefonda girdiğiniz uygulama Macbook ekranınınızın gözüküyor ve bilgisayarınızdan aynı uygulamaya ve aynı ekrana erişebiliyorsunuz. Telefonda yaptığınız işlemlerin aynısına bilgisayardan erişebiliyorsunuz ve bunun tam tersi de geçerli. Bilgisayardan yaptığınız ödev, proje vs. işiniz ne ise yarım kaldıysa telefonunuzdan çalışmanızı tamamlayabilirsiniz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim ve aklınızda soru kaldıysa seve seve cevaplayacağımı bilmenizi isterim. İletişim bilgilerim profilimdedir.

Bunlar İlginizi Çekebilir