Önder Asil
YazarÖnder Asil
2 dakika okuma süresi
Ara 25, 2020

  Kurulmaları İle Yıkılmaları Bir Olan 5 Ülke!


  Kaliforniya Cumhuriyeti

  Kaliforniya’da Meksika – Amerika savaşı döneminde ayaklanan kişiler tarafından kurulan Kaliforniya Cumhuriyeti’nin ömrü yalnızca 3 hafta oldu. Meksika’ya karşı ayaklanan bu grup Amerika toprakları içerisinde bağımsız bir ülke kurma hedefine girişince, kısa sürede Amerika ordusu tarafından dağıtıldı.

  Batı Florida Devleti

  1810 yılında Florida’nın batısında kurulan bu kısa ömürlü devlet adını da kurulduğu yerden aldı. Buradaki yerleşimciler tarafından kurulan bu bahtsız ülkelerden biri olan Batı Florida’nın ömrü yalnızca 2,5 ay oldu.

  Acre Devleti

  Brezilya’nın batısında bulunan bölgelerden birine ismini veren Acre’nin yerleşimcileri toplamda 3 kez bağımsızlık hareketi içerisine girdi; ancak hiçbirinde başarılı olamadı. Yağmur Ormanları’nın olduğu bölgeyi kapsayan Acre’nin son bağımsızlık ve devlet kurma teşebbüsü ise Brezilya Ordusu tarafından kısa sürede kontrol altına alındı.

  Ezo Devleti

  7 aylık bir Cumhuriyet olarak kurulan Ezo Devleti 1868 yılında Japonya’da kuruldu. Fransız birkaç kişinin de önderliğini yaptığı bir grup tarafından kurulan bu devlet yalnızca 7 ay gibi kısa bir süre tek dayanabildi.

  Korsika Krallığı

  Ada olan Korsika bölgesinde bağımsızlık için iki kez ayaklanmalar yapıldı ancak ikisi de başarısız sonuçlandı. Akdeniz’de bir ada olan bu bölgedeki bağımsızlık hamlesinin ilki en uzun ve yalnızca 8 ay gibi bir süre ayakta kalabildi.

  Bunlar İlginizi Çekebilir