Zeynep Talip
YazarZeynep Talip
602 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Nis 9, 2020

Karantina günlüğü 2


28.03.2020

Gerçekten artık insanlar sokağa çıkmayı bıraktı diyebilirim.Ama vaka sayısı artık 7000 i geçti.İnsanlar durumun önemini henüz anladı.Şubat ayında virüsle mücadele etmeye başlayan İtalya ile karşılaştırılınca aslında vaka sayısı olarak çok hızlı bir artış var ükemizde. 

Bunun ilk başta sebebinin yapılan test sayısının fazla olmasına bağladım.Fakat artışın bir ara durması gerekiyor.Umarım ileri ki günlerde vaka sayısında azalma görebiliriz.

Tüm bunlarla birlikte hala bu vahim durumu anlamak istemeyen birileri cinayet işliyor,hırsızlık ve sahtekarlık yapıyor .En çok da yardımlaşmaya ve dayanışmaya ihtiyacımız olduğu şu günlerde.Ülke olarak ekonomimiz etkilenirken,hayatın durduğu anda işsiz kalan bu kadar insan varken.Biri gelip emekli maaşınızı hatta su saatinizi çalabiliyor.

08.04.2020

Uzun zaman sonra sizlerle durum analizimi paylaşmak istiyorum. Vaka sayısı maalesef artmaya devam ediyor .Artık toplam vaka sayısından çok günde kaç vaka vara dikkat ediyoruz.Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirler git gide arttı. Büyük şehirler artık karantina alanı ve izin belgesi yani zaruri bir durum olmadan giriş ve çıkış yapmak yasaklandı şehre.Toplu alanlarda maske ve eldiven zorunlu hale geldi.Sosyal mesafeye uymayan kişilere kabahatlar kanunu esas alınarak para cezası ile yaptırım uygulandı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı her açıklamada temasın önemini vurguluyor.Fakat insanlar bu duruma alışmış gibi -yani annesinden azar işiten çocuğun tamam tamam demesi gibi -ve dışarı çıkmaya devam ediyorlar.Çoğu çalışan evden çalışmaya başlarken, bir o kadar da insan çarşıya,pazara veya parka çıkıyor.Maskeyle korunabildiklerini zannediyorlar ama maske karşı tarafı korumaya yönelik.Yani maskesiz biri virüsü öksürme veya hapşurma yoluyla maskeli olsanız dahi size bulaştırabilir.En doğrusu evden çıkmamak ve çıkmak zorunda kalsak dahi sosyal mesafeyi korumak.

Tüm bunların yanında devletin alması gereken daha çok önlem var aslında.Şu an 20 yaş ve altı insanlar için de sokağa çıkma yasağı geldi.Süper taşıyıcı sayılan gençler hastalık belirtisi göstermeyip virüs taşıyabiliyorlar.Tabi ki işe yarayacaktır bu yaptırım ama şimdi alınan bir kararın ancak bir hafta sonra etkisini görmeye başlıyabiceğiz.Umarım bu yeni kararlar vürüsün yayılma hızını düşürür.Eğer corona virüs vaka sayısı düşmeye başlarsa gerisi çorap söküğü gibi gelir ve aşı çalışmaları ile beraber normal hayata dönebiliriz.

Bunlar İlginizi Çekebilir