Aykut Şahin
YazarAykut Şahin
2 dakika okuma süresi
May 20, 2020

IOS 13.5 GM SÜRÜMÜ YAYINLANDI


Merhaba, arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde Apple geliştiriciler için daha az hataya sahip olan IOS 13.5 Golden Master sürümünü yayınlandı. Bu sürümle birlikte yeni gelen birkaç özellikten bahsedeceğim. 

Bu özellikler şu şekilde;

1- Corona Virüs'e Yakalanan Kişilerle Temas Halinde Bildirim Gelecek;

Ek bir uygulamaya gerek kalmadan Corona Virüslü kişiler ile temas etmemiz halinde bilgilendirme mesajları alacağız. Apple ve Google Ortaklığı ile gerçekleştirilen API ile bu sistem çalışacak. 

2 - Maske Taktığınız Zaman Otomatik Olarak Face ID Kapatılacak;

Şu şekilde, Face ID ekranını atlayıp sizleri şifre girme ekranına yönlendirme işlemleri yapılacak. Bu sayede maske takılı olduğu zaman sizi algılamama sorunu ortadan kalkacak. 

3 - Face Time Görüşmelerinde Otomatik Yüz Yakınlaştırma Özelliği Kapatılacak;

Şöyle açıklamak gerekirse, şu anda Face Time üzerinde 32 kişiye kadar görüşme yapılabiliyor. Haliyle böyle ölünce konuşan kişi kendini büyük bir resim olarak görüyordu. Bu özellik kişinin kararına bırakılacak. Kullanıcı kendi küçük yada büyük resim özelliğini seçebilecek. 

4 - Apple Müzik'deki Şarkılar, Instagram Hikayelerinde Paylaşılabilecek;

Apple Müzik uygulamasında bulunan bir şarkıyı paylaşmak için artık Instagram hikayeleri seçeneği de bulunacak. Böylelikle Apple Müzik kullanıcıları, beğenmiş oldukları şarkıları, Spotify'da olduğu gibi Instagramda hikaye olarak paylaşabilecek. 

Son olarak;

IOS 13.5 ile İphone'ları Çökerten Mesaj Sorunu Çözülüyor. Bununla birlikte birçok yeni hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerin yanı sıra bazı web sitelerinden video oynatıldığında, karşılaşılan siyah ekran sorunu çözüme kavuşuyor.

Peki IOS 13.5 Ne Zaman Çıkacak?

Tarihler 20 Mayısı gösterdiği zaman Türkiye Saati ile birlikte akşam 20.00'da yayınlanması bekleniyor. 

Bunlar İlginizi Çekebilir