Aykut Şahin
YazarAykut Şahin
495 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
May 21, 2020

Instagram'a Telif Hakları Geliyor


Müzikler İçin Telif Hakkı Güncellemesi 

Instagram hepimizin severek kullandığı oldukça büyük bir sosyal medya platformu. Günden güne gelişen ve daha da büyüyen Instagram muziklerin kullanımı ile ilgili yeni bir özelliğin geleceğini doğruladı.

Bildiğiniz üzere YouTube sanatçıları korumak için katı telif hakkı kurallarına sahip. İşte bu kapsamda Instagram müzik telif hakkı ile bu konuda dizginleri eline alıyor.

Instagram'da bu durum şu şekilde ele alınacak;

Temelde Instagram müzik telif hakkı, lisanslı bir müzik parçasının canlı yayında iken videonun arkasında uzun bir süre boyunca çalması durumunda devreye girecek.

Kullanıcılara canlı yayın sırasında lisanslı parçanın kaldırılması veya kapatılması için daha fazla zaman tanınacak. Peki bu nasıl gerçekleşecek? Öncelikle kullanıcılara canlı yayınlarda bildirim gönderilecek, böylece akışın kesintiye uğraması veya yayının kaldırılması engellenebilecek.

Instagram ayrıca bir akışın lisanssız müzik kullanımı nedeniyle otomatik olarak kapatılması veya engellenmesi durumunda olayı düzeltmek adına daha kesin kurallar koymayı da planlıyor.

Bu durumda etkilenmeyen tek kısım Instagram hikayeleri oluyor. Paylaşım yaparken veya konser performansları kayıt altına alırken ya da bunları gönderi olarak paylaşırken benzer bir kısıtlamaya gidilmeyeceği açıklandı. Bu durum sadece canlı yayınlar için geçerli olacak.

Bunlar İlginizi Çekebilir