Şafak İkinci
YazarŞafak İkinci
7 dakika okuma süresi
Oca 26, 2021

İNSTAGRAM SAYFA BÜYÜTME GELİŞTİRME


NASIL İNSTAGRAM SAYFAMI BÜYÜTÜRÜM

 Düzenli içerik paylaşımı burda kritik noktayı belirler. Düzenli paylaşımların olması, takipçilerinizin sizinle ilgili içerikleri sürekli olarak görmesini sağlar. Bu sayede de kullanıcıların aklında kalırsınız. Bu noktada da ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerekmektedir sorusu ortaya çıkıyor. Hepsini cevaplandıracağız.

İnstagram Sayfalarınızın Nasıl Etkileşimi Arttırma

Doğru Hashtag Kullanımı ve Hashtag Analizi

Yazacağımız etiketleri açıklama kısmına değil de yorum kısmına yazın. Açıklama yazdığınız etiketleri instagram artık spam sayabiliyor. Yorum kısmına bütünüyle içerik ile ilgili etiketleri kullan ve etiket sayısını 3-5 ile sınırlı tut. Sayfa ismini hashtag olarak eklemeyi unutmayın. Hashtag analizi için kullanabileceğiniz site

https://www.Tagsfinder.Com/tr-tr

Biyografi Ayarı

Biyografiniz bir kulanıcının sayfanıza girdiğinde karşılaştığı ilk yerdir. Yazım kurallarına dikkat ederek sayfa içeriğinizi kısaca anlatan emojili bir biyografi insanların gönderilerinize bakmanızı sağlayabilir. Sık takip ettiğiniz ve beğendiğiniz sayfaların biyografilerine bakın. Sayfanız sizi yansıtmaktadır ve takipçilerinizin kafa yapısı sizinkine yakındır. Bu yüzden bireysel olarak beğendiğiniz sayfaların biyografilerine özenebilirsiniz ama kopyalamayın.

Ücretsiz Reklam Afiş Hazırlama

CANVA adlı programı iOS ve Android cihazlarınıza indirin ve oradaki hareketli animasyonları kullanarak güzel birafiş ve profil resmi hazırlayabilirsiniz. Animasyonlu tasarımları sevdiyseniz CRELLO adlı web sitesinden çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Keşfet

Öncelikle instagram keşfetini tanı: İg keşfet: ilginizi çeken ve popüler olan gönderileri gösteren bir bölüm.

Kısacası, anlık olarak etkileşimi çok olan resimleri, videoları, konuma göre hikayeleri veya kullanıcıların paylaştığı hikayeleri gösteriyor.

A kişisi sizi takip ediyor ve bu A kişisi B ve C ile arkadaş ve birbirleriyle takipleşiyorlar. A ile B senin sayfanda güzel etkileşimde bulunursa C kişisinin keşfetine düşer.

1- İçeriklerinize Özen Göster

Her ne kategoride paylaşım yapıyorsanız yapın, içerikleriniz nitelikli, dikkat çekici ve insanları yönlendirmeli.

Yönlendirmeden kastım, paylaştırmalı. Paylaşımı görecek kişi arkadaşlarına atmak ya da yorumda etiketlemek istesin.

2- Biraz Süsleme Yap

İnstagram keşfette insanların ilgi alanlarına göre paylaşımlar gösteriliyor. Çünkü instagram paylaşımların ne ile ilgili olduğunu anlayabiliyor.

Örneğin köpek resimleri beğenen birisinin keşfette köpek paylaşımlarını görmesi gibi.

3- Açıklama Yapmaktan Kaçınma

Yapacağımız paylaşımın açıklamasını boş bırakmamaya özen gösterelim. İçeriğin ne ile ilgili olduğunu açıklamaya yazalım.

Ancak ve ancak instagram keşfete çıkmak için açıklama kısmına etiket yazma

* 4- Etkiket Kullanımına Dikkat

Yazacağımız etiketleri açıklama kısmına değil de yorum kısmına yaz. Açıklama yazdığın etiketleri instagram artık spam sayabiliyor.

Yorum kısmına bütünüyle içerik ile ilgili etiketleri eklemeyi unutma. Etiket sayısını 3-5 ile sınırlı tut.

5- Zamanlamayı İyi Ayarla

İnstagramda en iyi paylaşım vakitleri sabah 07:00-09:00 arası, öğlen 11:00-14:00 arası, akşam ise 17:00-19:00 olarak istatistik firmaları tarafından belirlenmiştir.

* 6- Attığın post’u kaydettirmeye çalış

Düşün ki sen instagramda gezerken bir içerik gördün ve kaydettin. Acaba neden? İçeriğe daha sonra bakmak için kaydetme ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bunu kullan.

7- Yorumlaşmayı Dikkatli Yap

Eğer diğer sayfalar ile karşılıklı yorumlaşıyorsan, dikkat etmen gerekenler var. İnstagram artık emojili, 1-2 kelimelik yorumları spam olarak algılıyor, saymıyor.

8- Videolar Çok Önemli

Video içeriklerin keşfete çıkma ihtimali oldukça yüksek. İnstagram videolu içeriklere bir hayli önemsiyor. Özellikle yeni gelen IGtv bölümü ile sayfana fark katabilirsin.

Uzun süreli videoları IGtv de paylaşarak instagramın gözüne girmeye bak. Tabi kaydırmalı post özelliğini de kullanmak şansını arttırır.

İnstagram Sayfalarınızın Nasıl Etkileşimi Arttırma

* 9- Paylaşımdan Sonra Neler Oluyor ?

Paylaşım yaptığınız andan itibaren instagram içeriğinizi gözetliyor. İlk bir saat içinde yapılan etkileşimler çok önemli. İlk satte yapılan etkileşimlere göre, diğer saatlerde daha çok kullanıcıya gösteriliyor.

Eskiden paylaşımları sırayla her hesap görebilirdi. Artık ilgi alanına gösteriliyor.

* 10- ASLA SOSYAL MEDYA SERVİSLERİNİ KULLANMA

BU DEDİĞİMİ AÇIKLAMAYA GEREK YOK SANIRIM AMA SAKIN BUNU YAPMA. BUNU YAPTIYSAN YENİ BİR HESABA GEÇMEN TAVSİYEM OLACAKTIR.

Hikaye Nasıl Olmalı ?

Takipçilerinizle iletişime girdiğiniz her hikaye sayfanız için yararlıdır. Örnek vermek gerekirse: Dizi-Film-Müzik Tavsiyeleri, İzleyince Rahatlatan Videolar, Soru- Cevap Anketleri ( En Sevdiğiniz 3 Şey, Ne Olmadan Yaşayamazsınız, Hayalindeki Erkeği – Kızı Tasarla, Top 3 ve Top 5 Listeleri. )

Takipçi Arttırma Yöntemi

YARIŞMALAR / ÇEKİLİŞLER : Marka sayfanız için instagram takipçilerinizi artırmaya çalışıyorsanız, yine markanız ile alakalı ufak hediyeler verdiğiniz yarışmalar düzenlemeye çalışın. Bu müsabakalarda klasik beğen — katıl konsepti ile beraber sayfanızla ilgili bir soru sorabilirsiniz. HER TÜRLÜ ÇEKİLİŞ SPONSORLUĞU İÇİN BANA FORUMDAN YAZABİLİRSİNİZ.

TEKRAR PAYLAŞIM: Sayfanızda kullanıcıların etkileşimi yüksek olan içeriklerinizi “Repost” uygulamasını kullanarak tekrar paylaşın.

BEĞENİ İSTEYİN: Araştırmalara göre görsel üstünde bulunan “Beğen” ve türevindeki sözcükler, hem instagram takipçi artırma oranlarını aynı zamanda resimlerınızın beğeni sayısını %89 artırıyor. Tüm paylaşımlarınızda değil ancak uygun bulduğunuz görsellerde haftada birkaç defa bu tarz paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

YORUM İSTEYİN: Araştırmalara göre fotoğraf içerisinde “yorum” kelimesinin geçirildiği içerikler, hiç olmayan ya da açıklama kısmında istenen yorumlara göre daha fazla etkileşim alıyor. Uygun bulduğunuz içeriklerinizin bir köşesine ufak düzenlemeler ile takipçilerinizin yorumlarını beklediğinizi anlatan bir ifade yerleştirmeye çalışın.

GÜNDEMİ TAKİP EDİN: Gündemdeki konulardan oluşan gönderiler, diğerlerine göredaha fazla etkileşim alır.

POPÜLER GÖNDERİ: Sayfanıza Bulunan En Çok Etkileşim Almış İçerikleri Tek Bir Gönderide kaydırmalı olarak paylaşın ve kapak resmi ” BU HAFTA EN ÇOK BEĞENİ ALAN GÖNDERİLERİMİZ” şeklnde bir yazı yazın

Renk Seçimi

MAVİLİK: Araştırmalara göre mavi tonlarının ağırlıklı olduğu resimler paylaşan profiller, kırmızı ya da turuncu tonlarında paylaşımlar yapan profillere oranla %24 daha çok takip ediliyor. İnstagram takipçi sayınızı artırmaya çalışıyorsanız resimlerınızda mavi tonları yakalamaya ya da filtreler ile bunu sağlamaya özen göstermenizde yarar var.

AÇIK RENKLER: İnstagram resimlerınızı farklı filtreler ile olduğundan çok ayrı bir hale getirebilirsiniz ancak bunu gerçekleştirirken görselinizi kesinlikle ve kesinlikle koyulaştırmayın. Araştırmalara göre %65 ve daha fazla açıklığa sahip olan resimler, diğer resimlera oranla %24 daha fazla etkileşim alıyor.

İstatistik Veriler [ GENEL ]

İnstagram Sayfalarınızın Nasıl Etkileşimi Arttırma

1- Yüz (surat) içeren resimler %38 daha fazla beğeni, %32 daha fazla yorum getiriyor.

2- Herhangi bir ürünü kullanan gerçek bireyleri içeren resimler, %30 daha fazla etkileşim sağlıyor (markalar için).

3- Açık renklerin yoğun olduğu resimler koyu renklerin yoğun olduğu resimlera göre %24 daha fazla etkileşim sağlıyor.

4- Arkaplan boşluğu fazla olan resimler, az olanlara göre %29 daha fazla etkileşim sağlıyor.

5 – En fazla etkileşim sağlanan gün Pazar, en az ise Çarşambadır.

6- Beş ve daha az hashtag kullanılan resimler %2 daha fazla etkileşim sağlıyor (6 hashtag ve fazlası etkileşimi düşürüyor ).

7 – Fotoğraflar videolara göre %26 daha fazla etkileşim sağlıyor.

8- En fazla kullanılan Mayfair efekti, en az kullanılan Toaster efektine göre %2 daha fazla etkileşim sağlıyor.

9 -Mavi rengin baskın olduğu resimler, kırmızı rengin baskın olduğu resimlera göre %24 daha fazla etkileşim sağlıyor.

Yarışa Hazır Olun

Sherlock Holmes şapkanızı takın ve Instagram yarışında beraber olduğunuz rakiplerinizi araştırın. Etkileşim oranlarını, sıklıkla kullandıkları hashtagleri, ne ve ne sıklıkta paylaştıklarını kontrol edin. Takipçileriyle nasıl etkileşim kuruyorlar? Hangi içerik çeşitleri en iyi yanıtları alıyor, hangileri yetersiz kalıyor? Bunlara dikkat edin. Kendi içeriklerinizi yaratırken, elde ettiğiniz içgörülerden yararlanın ve rakiplerinizin bir adım önünde olun.

İnstagramın Kendi Verilerini Okuyun

Size sayfa büyütme stratejinizde en çok işinize yarayacak şeydir. Bu kitimsi yazım bir gün güncelliğini yitirecek ve işe yaramaz hale gelicek ama instagram kendi sitesindeki yazıları hep güncel tutar. Https://help.Instagram.Com

Takipçi İle Bağ Kurma

Konuşun işte takipçilerinizle. Girin profillerine sohbet edecek konu açın birazcık ilgi gösterin

SFS Nasıl Yapılmalı?

Etkileşimi yüksek hesaplarla haftada 1 yapacağınız sfs sayfanıza hit verecektir, fazlası zararlı.

Spam Kaldırma

Yazdıklarımı düzenli yaparsanız ihtiyacınız olmayacak bir şeydir, tabi saldırı olmadığı sürece

Bunlar İlginizi Çekebilir