Ahmet Kılıç
YazarAhmet Kılıç
2 dakika okuma süresi
May 4, 2019

İnsan Devi


Andre The Giant

    Geçtiğimiz ay HBO nun ölümünün 25. yılına özel çektiği bir belgesel yayınlandı. Öncelikle Andre The Giant 2.24 metrelik bir insan devi olarak karşımıza çıkmaktadır. Andre amerika sporunda önemli bir yere ve etkiye sahiptir.

    Onu bu kadar inanılmaz bir sporcu yapan dev vücudunun bir hastalık sonucu bu kadar uzamaya sebebiyet vermiştir. Andre, büyüme hormonunun aşırı miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkıp insan sağlığını tehdit eden ve ömrü kısaltan akromegali hastalığından mustarip. Yetişkinliğinde 2.24 boya ve 246 kilo ağırlığa ulaşan Andre'nin kaderi gigantizme yakalandığı 10'lu yaşların başında yazılıyor.

    Andre aslen bir Fransızdır. Daha 12 yaşında kendisini Fransada keşfeden  bir adamla tanıştı. Adam, Adre'nin iyi bir güreşçi olacağına inanıyordu. Andre adamın tavsiyesiyle  güreş sporuna başladı. Kısa sürede ünü çevresinde hemen yankı yaptı. Girdiği her güreş müsabakasını kazanıyordu. Ve Andre'nin ünü Amerika'ya doğru gitti. Amerika da ise daha yavaş yavaş başlayan bir amerikan güreşi efsanesi doğuyordu. Tabi ki Andre gibi bir devin bu güreş dünyası için biçilmez bir kaftan olduğu herkes tarafından anlaşılmıştı. Amerika da kısa sürede ünlenerek Amerikan güreşinin popülerliğini baya bir arttırmıştır. Kendisi artık tamamen şov dünyasının adamı olmuştur. Onun olduğu maçlar tıklım tıklım seyirciyle dolup taşıyordu. Andre amerika güreşinin popülerliğini zirveye çıkartmıştır. Bu insan devi sadece güreş de değil aynı zamanda sinemada dünyasınında minik devi olarak tatlı bir iz bırakmıştır. O dönemde filmlerde de roller aldığı oldu. En öenmlisi  the princess bride filmiydi. İzlemenizi tavsiye ederim. Andre WWF(amerikan güreşi) efsaneleri arasına girmişti bile.

     Daha çok bilgi edinmek ve merak edenler için HBO nun belgeselini tavsiye ederim.

Bunlar İlginizi Çekebilir