Ertuğrul Furkan Zengin
YazarErtuğrul Furkan Zengin
2 dakika okuma süresi
May 6, 2019

Hazırlık Okumalı Mıyız?


Herkese Merhaba Arkadaşlar

Bugün Sizlere Hazırlık Okumalı Mıyız, İşe Yarar Mı, 1 Yılımı Harcamaya Değer Mi Gibi Sorularınıza Birlikte Yanıt Arayacağız.

Şunu Belirteyim Ki Hazırlığı Bitireli Yaklaşık 1 Ay Oldu.Her Şeyin Detayını Vereceğim.

Hazırlık Seçmeli Miyim?

Arkadaşlar bu sorunun cevabını kendi içinizde aramanızı tavsiye ediyorum.Ben hazırlığı seçmeden önce aklımda ileride yabancı dilimi geliştirip diğer ülkelere gerek ziyaret gerek iş için gitmeyi planlıyordum.Siz bunu düşünün ve hareket edin.Gerekirse yakınınızda olan üniversite okumuş, hazırlık okumuş insanlara sorun.Ve seçmeden önce bölümünüzle alakasına göre hareket edin.Örneğin bölümünüz Bilgisayar Mühendisliğidir.Tabii ki de seçin.Çünkü bölümde İngilizce o kadar çok sık kullanılıyor ki, çok lazım oluyor.Demek istediğim diğer bölümleri küçümsemek felan değil.Sadece önemini belirttim.

Hazırlığın Lise Eğitimindeki İngilizceden Ne Farkı Var?

Arkadaşlar olay şu ki;Lise ingilizcesinden o kadar çok fark var ki, hani en azından Türkiyede ki eğitimden çok farkı var.İlk olarak güzel bir Üniversitede Hazırlık okursanız zaten size getirisi çok fazla olacaktır.Örneğin lisede hoca sınıfa gelir, selam verir, oturun çocuklar gerisi kitap doldurmaca..Fakat hazırlık öyle değil.Benim okuduğum hazırlıkta her yer, her sınıf, herkes ingilizce konuşuyor.Başta benim gibi düşünürsünüz " ya anlamazsam ".Öyle olmuyor anlıyorsunuz arkadaşlar hiç merak etmeyin.Ben İngilizceyi hazırlık görene kadar biliyor zannediyormuşum.Fakat hiçbir şey bilmediğimi farkettim.Bizim okulda birde yabancı ülkeden gelmiş, saf ingilizce konuşan öğretmen derse giriyordu.O kadar çok şey kattı ki bana...

Hazırlıkta Sınavlar Nasıl Olur?

Gençler Hazırlıkta en azından bizim okulda fazlasıyla sınav vardı.Hani o kadar çok vardı ki; yüzdelik dilimleri %2 ile %6 arasında değişiyordu.Arkadaşlar hazırlıkta yazı, konuşma, test, yazı dosyası, bilgisayar destekli, habersiz vb vb.. gibi çok sınav var.Ama en çok etkileyen %60 ile Final sınavı.Finalden 60 üstü alamazsanız belge verilmiyor..

Hazırlık Senesinde Tavsiyeler:

Gençler hazırlık senemde o kadar çok boş zamanım oldu ki, hani olmasının sebebi derslerin boş geçmesi vs. değil.Derslerin normal üniversite sınavlarına göre daha hafif ve kolay olması.

-Hazırlık senenizde boş durmayın

-Aktivitelere katılın

-Bölümünüzün derslerine göz atın

-Eğlenin

-Üniversiteyi tanıyın, ortam kurun

Bunlar İlginizi Çekebilir